Pěstování mrkve ze zbytků aneb velká úroda s nenáročnou taktikou

Zbytek mrkve můžete využít k pěstování její natě. A pokud jí zajistíte ty správné podmínky, za necelý měsíc můžete sklízet. Vyzkoušejte také tento jednoduchý trik.

O rekordně velké a sladké mrkve se postará docela obyčejný popel i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přestože celou mrkev z jejího zbytku znovu jen tak nevypěstujete, můžete si alespoň zajistit téměř nevyčerpatelnou úrodu její natě, pro kterou také jistě najdete ve své kuchyni spoustu využití. Stačí vám zbytek mrkve a podmínky vhodné k jejímu růstu. Do měsíce už bude mrkvová nať připravena ke sklizni. Je jen na vás, kolik zbytků mrkve takto využijete, a jak velká nakonec bude vaše úroda.

Co budete k pěstování natě potřebovat

Abyste si vypěstovali tuto čerstvou zeleninu, postačí vám k tomu jen pár pomůcek. Připravte si ostrý a čistý nůž, menší misku, vodu a samozřejmě mrkev. Pomocí jednoduchého postupu si můžete vypěstovat zásobu mrkvové natě a s trochou šikovnosti si zajistíte bohatou úrodu i v příštím roce. Postupujte krok za krokem a zasaďte zbytek mrkve.

Jak si vypěstovat mrkev ze zbytku

Pokud můžete, použijte ideálně mrkev vykopanou přímo ze záhonu. Můžete však použít i zakoupenou v libovolném obchodě nebo na farmářských trzích. Vyberte si tu nejzdravější a nejsilnější. Úplně nejlepší je, pokud z jejícho vrchu trčí zelené výhonky, které pak jen probudíte k dalšímu růstu. Pomocí ostrého nože vršek mrkve opatrně odřízněte a zbytek dejte stranou. Dále budete využívat jen tento kousek.

pěstování mrkvové natě iZdroj fotografie: Pixabay

Jakmile máte hotovo, vložte odříznutou část do misky a zalejte trochou čisté nechlorované vody. Voda by v misce neměla dosahovat příliš vysoko. Naopak by měla být ponořená pouze spodní část mrkve, aby měl její zbytek zajištěn dostatečný přísun vzduchu. Takto připravenou zeleninu umístěte na slunné a teplé místo a nechte vyklíčit.

Kdy mrkev přesadit

Zhruba za 3 – 5 dnů by se na vrcholku mrkve měly objevit nové jemné výhonky. Pravidelně (po dvou až třech dnech) vyměňujte vodu v misce a vždy dbejte na to, abyste celou mrkev neponořili. Pokud bude voda v misce příliš dlouho, můžete tak vytvořit dokonalé podmínky ke vzniku a šíření plísně.

pěstování mrkve iZdroj fotografie: Pixabay

Po dvou týdnech byste měli na spodní straně odřezku spatřit nové kořeny. V tuto chvíli můžete rostlinu opatrně přesadit na venkovní záhon nebo do květináče. Půda by měla být úrodná a dobře propustná. Obohatit ji můžete například vyzrálým kompostem. Důležité je zajistit této rostlině dostatek světla a udržovat půdu vlhkou, aby se mohly výhonky i nadále správně vyvíjet.

Nechte nať vyrůst

Zhruba po dvou týdnech z odříznutého kousku mrkve vyrostou nové stonky se zelenými listy. Jednu jejich třetinu můžete v tuto dobu sklízet a využít k přípravě polévek nebo zeleninových salátů. Pokud však budete dostatečně trpěliví, nakonec může vysazená mrkev vykvést. Jakmile květy uschnou, vytvoří lusky se semeny, které když necháte vyklíčit, vypěstujete si tuto lahodnou zeleninu opět.

Jak vypěstovat mrkev ze semen

Jak nakládáte se zbytky mrkve vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články