Cibule kuchyňská (Allium cepa) je jedním z nejkonzumovanějších druhů zeleniny. Používá se jako základ nesčetného množství pokrmů, má neuvěřitelně dlouhou skladovatelnost, a navíc je prospěšná pro naše zdraví. Obsahuje totiž velké množství vitamínů a minerálů, díky nimž si umí poradit s nachlazením a kašlem. Na své zahrádce se jí obvykle dočkáte v květnu. Existují však i ozimé cibule, které můžete sklízet i o měsíc dříve.
Pospěšte si, než zamrzne půda
Pěstování ozimých odrůd cibule je velmi podobné jako u česneku. Výsadbu provádějte na podzim či v zimě, dokud nezmrzne půda. Sazečky vkládejte do zeminy v hloubce 8–10 cm ve sponu 5 x 25–30 cm. Pokud jste zvolili těžší půdu, není na škodu provést moření. Vybírat můžete z mnoha fungicidů.
Pozor na škůdce a choroby
Nejobávanějšími nepřáteli cibulovin jsou háďátka. Jedná se o škůdce z kmene hlístic (Nematoda), kteří mohou napáchat obrovské škody v podobě potlačení růstu rostlin nebo zduřenin na postižených místech. Ochrana proti nim spočívá v použití nematocidů. Zkusit můžete ale i přírodní cestu. Některé okrasné rostliny (krásnoočko, třapatka a afrikán) vylučují látky, které si s háďátky hravě poradí.
Problémem mohou být i choroby houbového či bakteriálního původu. Pozor byste si měli dát zejména na:
- plíseň česnekovitých,
- krčkovou a bílou hnilobu česnekovitých
- a alternariovou skvrnitost česnekovitých.
Je nutné, abyste vysazené rostliny pravidelně kontrolovali a při objevení příznaků aplikovali chemický přípravek k tomu určený.
Počkejte si na suchý den
Co se týče sklízení ozimé cibule, je úplně stejné jako u jakékoli jiné. Stačí tedy, když ji chytíte za nať a vytáhnete z půdy. Tuto činnost je nejlepší provádět za suchého počasí. Se skladovatelností je to poněkud horší, protože tyto odrůdy (až na pár výjimek) vám vydrží nejdéle do konce roku, v lepších případech do února.
Sortiment je poměrně velký
Pokud nevíte, kterou odrůdu vybrat, zkuste pro začátek Radar. Je charakteristická:
- kulatou cibulí,
- pevnou vnější suknicí,
- výbornou schopností přezimovat,
- vysokou odolností vůči vybíhání do květu,
- delší dobou skladovatelnosti.
Této cibulovině vyhovují lehčí, hlinitopísčité půdy obohacené o fosfor a draslík.
Jaké zkušenosti máte s pěstováním ozimé cibule?