Pěstujeme jarní cibulku v říjnu zajímavým způsobem. Vitamíny na talíři po celý rok

                   

Zejména pokud žijete ve městě a nemáte vlastní zahradu, možná často přemýšlíte, jak si vypěstovat alespoň malou část bylinek a zeleniny v bytě nebo na balkoně. Právě pro vás je ideálním způsobem domácí pěstování zelené, tedy jarní cibulky. Nepotřebujete pro to žádné zvláštní vybavení, stačí vhodná nádoba, hlína a svazek jarní cibulky z obchodu. Cibule se obejde bez zvláštní péče: pokud ji občas zalijete, odvděčí se vám stálým přísunem vitamínů.

Čím je jarní cibulka prospěšná našemu organismu?

Jarní cibulka je vynikajícím zdrojem vitamínů C, B a draslíku. Je nízkokalorická a plná vitamínů a minerálů. Je také dobrým zdrojem antioxidantů, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu, regulovat krevní tlak a snižovat hladinu triglyceridů. Má také skvělé antibakteriální a antimykotické vlastnosti, což má na naše tělo prokazatelně pozitivní účinky (například během nachlazení a chřipky). Působí také blahodárně na střeva. Nejenže je skvělým zdrojem vlákniny, ale také prebiotik, což dělá divy s naším střevním biomem. Přítomnost sirných sloučenin v cibuli působí zázračně na naši pokožku, játra, imunitní systém a pomáhá čistit krev.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Jednoduchý návod na pěstování jarní cibulky: můžete sklízet během celého roku

Jarní cibule má velmi mělký kořenový systém a nepotřebuje mnoho místa ani žádnou složitou péči. Pro její pěstování budeme potřebovat:

  • vhodnou nádobu nebo květináč,
  • zahradnický substrát nebo obyčejnou hlínu ze zahrady,
  • zbytky jarní cibulky (bílou část).

Abyste mohli pěstovat jarní cibuli, budete nejdříve potřebovat nějakou koupenou. Ukrojte ji asi palec nad bílou plochou cibule, vrchní část můžete použít k vaření nebo přípravě salátu. Potom naplňte květináč zeminou. V ideálním případě byste měli použít nádobu s otvory, aby mohla unikat přebytečná voda. Potom bílé části cibule rovnoměrně zasázejte. Měly by být v hlíně přibližně do poloviny. Pravidelně zalévejte, ale dbejte na to, abyste nepřelévali. Cibule začne růst během několika dní.

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články