Pěstujeme jarní cibulku v říjnu zajímavým způsobem. Vitamíny na talíři po celý rok

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zejména pokud žijete ve městě a nemáte vlastní zahradu, možná často přemýšlíte, jak si vypěstovat alespoň malou část bylinek a zeleniny v bytě nebo na balkoně. Právě pro vás je ideálním způsobem domácí pěstování zelené, tedy jarní cibulky. Nepotřebujete pro to žádné zvláštní vybavení, stačí vhodná nádoba, hlína a svazek jarní cibulky z obchodu. Cibule se obejde bez zvláštní péče: pokud ji občas zalijete, odvděčí se vám stálým přísunem vitamínů.

Čím je jarní cibulka prospěšná našemu organismu?

Jarní cibulka je vynikajícím zdrojem vitamínů C, B a draslíku. Je nízkokalorická a plná vitamínů a minerálů. Je také dobrým zdrojem antioxidantů, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu, regulovat krevní tlak a snižovat hladinu triglyceridů. Má také skvělé antibakteriální a antimykotické vlastnosti, což má na naše tělo prokazatelně pozitivní účinky (například během nachlazení a chřipky). Působí také blahodárně na střeva. Nejenže je skvělým zdrojem vlákniny, ale také prebiotik, což dělá divy s naším střevním biomem. Přítomnost sirných sloučenin v cibuli působí zázračně na naši pokožku, játra, imunitní systém a pomáhá čistit krev.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jednoduchý návod na pěstování jarní cibulky: můžete sklízet během celého roku

Jarní cibule má velmi mělký kořenový systém a nepotřebuje mnoho místa ani žádnou složitou péči. Pro její pěstování budeme potřebovat:

  • vhodnou nádobu nebo květináč,
  • zahradnický substrát nebo obyčejnou hlínu ze zahrady,
  • zbytky jarní cibulky (bílou část).

Abyste mohli pěstovat jarní cibuli, budete nejdříve potřebovat nějakou koupenou. Ukrojte ji asi palec nad bílou plochou cibule, vrchní část můžete použít k vaření nebo přípravě salátu. Potom naplňte květináč zeminou. V ideálním případě byste měli použít nádobu s otvory, aby mohla unikat přebytečná voda. Potom bílé části cibule rovnoměrně zasázejte. Měly by být v hlíně přibližně do poloviny. Pravidelně zalévejte, ale dbejte na to, abyste nepřelévali. Cibule začne růst během několika dní.