Plné kýble delikátních plodů rajčatového keře zařídí obyčejný hořčičný prášek

Hořčičný prášek působí jako přírodní fungicid a chrání rostliny před houbovými chorobami, které mohou zničit úrodu rajčat.

Plné kýble delikátních plodů rajčatového keře zařídí obyčejná hořčice i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Řada zahrádkářů o rajčatech mluví doslova jako o plevelu, který dokáže růst skoro všude, jak píše například web NašeZahrada. Není výjimkou, že mladé rostliny vzešlé ze zahradního odpadu najdeme i ve volné přírodě (byť jejich plody nebývají tak velké a šťavnaté, jak jsme zvyklí). Někdy však tato zelenina potřebuje přece jenom pomoc – a právě tehdy přichází ke slovu hořčičný prášek a popel. Dokážou pomoci přímo skvěle.

Kde se rajčatům daří nejlépe

Rajčatům se daří v půdě bohaté na živiny, která splňuje jejich vysoké nároky na draslík, fosfor a zejména vápník. Nedostatek některé z těchto základních živin může vést k jejich špatnému zdravotnímu stavu a tím i ke snížení kvality plodů. K tomu však nemusí dojít, pokud vsadíte na domácí hnojivo složené z hořčičného prášku, dřevěného popela a jemně mletých vaječných skořápek.

  • Dřevěný popel je obzvláště bohatý na draslík, který je zásadní pro celkovou vitalitu rostlin rajčat a pomáhá při vývoji plodů. Obsah vápníku v dřevěném popelu také zabraňuje obávané hnilobě konce květů, jak zdůrazňuje i web ZOOVega.
  • Hořčičný prášek dokáže díky své štiplavé vůni a šikovným vlastnostem zlepšit stav půdy a odradit škůdce.
  • Vaječné skořápky jsou vynikajícím organickým zdrojem vápníku.

7 dní zalévání rajčat tímto odvarem podpoří vývoj silného stonku. Později jim nebude vadit obtěžkání vyvinutými a šťavnatými plody

Jak na domácí hnojivo pro rajčata

Příprava této výživy není těžká. Vezměte si k ruce 1 kg čistého, suchého dřevěného popela, 1 litr jemně mletých vaječných skořápek a 11 kg hořčičného prášku. Vše smíchejte ve velké nádobě. Nakonec lehce posypte půdu okolo rajčat a hnojivo jemně zapracujte do půdy.

Hořčičný prášek, který se vyrábí z mletých hořčičných semen, se běžně používá v kuchyni, ale má také významné přínosy pro zemědělství. iZdroj fotografie: Freepik
Hořčičný prášek, který se vyrábí z mletých hořčičných semen, se běžně používá v kuchyni, ale má také významné přínosy pro zemědělství.

Svá rajčata následně zalévejte hojně, ale spíše zřídka, abyste podpořili silný růst kořenů a snížili riziko výskytu plísní a listových škůdců. Vyplatí se to. A nezapomeňte své keříky také správně stříhat a zaštipovat. I to je totiž velmi důležité, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve.

Jak proti žloutnoucím listům zasahujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články