Právě teď je ideální doba na výsadbu angreštu: Maximální úrody dosáhne úplně každý, stačí se držet rad od profesionálů

Výsadba ovocných dřevin na podzim má mnohá pozitiva. Vyplatí se zasadit i angrešt, na jaře vás překvapí rychlým růstem.

i Zdroj fotografie: Freepik / Maciarka / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Srstka angrešt, zahradníky zvaný také srstka obecná či meruzalka srstka (Ribes uva–crispa, Grossularia uva crispa), je velmi oblíbenou zahradní dřevinou. Je opravdu ideální pro podzimní výsadbu. Ta mu totiž pomůže dobře zakořenit a na jaře nastartovat vegetační období mnohem rychleji. V zimě rostliny zakořeňují mnohem lépe než během jara, což přispívá k plnému kvetení a lepšímu dozrávání plodů v další sezóně.

Kdy vysazovat angrešt

Angrešt se doporučuje vysazovat na podzim až do doby příchodu prvních větších mrazíků. Vždy však z ověřené výsadby – a to kvůli padlí, kterým tento keř velmi trpí. Abyste se tomu vyhnuli, vybírejte si odrůdy, které jsou vůči této chorobě opravdu odolné. A jak by měly vypadat správně vybrané sazenice?

  • Neměly by být starší než dva roky.
  • Vybírejte kmínky s hladkou a světlou kůrou (právě ta značí nízký věk angreštu).
  • Hledejte také rozvinutý kořenový systém o délce nejméně 20 až 25 cm, přičemž musí obsahovat hodně vlásečnicových kořínků.
  • Dobrým indikátorem kvality je i přítomnost 2 až 3 stejně velkých výhonků s neotevřenými pupeny.
  • A na angreštu samozřejmě nesmí být patrné ani žádné známky onemocnění, poškození škůdci, apod.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak na přípravu před sázením angreštu

Kořeny sazenic je vhodné namočit do kbelíku s odstátou vodou nebo s roztokem stimulujícím růst (ten se prodává ve specializovaných prodejnách). Namočeným kořenům poté jemně odřízněte konce a těsně před výsadbou je ponořte do stimulátoru s hnojení. Recept vypadá takto: kvalitní zemina, hnůj a voda v poměru 1: 2: 5.

Jak na správný výběr místa

Stanoviště, kde bude angrešt růst, by mělo být slunečné a otevřené. Nevadí mu ovšem ani lehký polostín například od nižších rostlin, konstrukcí nebo oplocení. Buďte však opatrní – výnos keře ve stínu se rychle sníží a bobule budou jen velmi malé a kyselé.

Angrešt se rovněž nedoporučuje vysazovat na mokrých místech nebo v terénních prohlubních, kde se na konci jara dlouho drží sníh a mrazíky. Pokud je půda na zahradě příliš vlhká, vysazují se angrešty na vytvořené kopce ze zeminy, které je třeba pravidelně udržovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak vysazovat angrešt na zahradě

Nejdříve vykopejte výsadbou jámu na angrešt, a to tak, aby byla dvojnásobně široká i hluboká než kořenový bal vašeho stromku či keře. Nyní naplňte jámu do poloviny výživným substrátem. Vše lehce pokropte vodou. Kořenový bal rozvolněte a angrešt usaďte do jamky. Umístěte rostlinu do středu jamky a jemně roztáhněte kořeny do stran. Je velmi důležité, aby byly dobře srovnány a zemina dokonale vyplnila prostor mezi kořeny.

Tím zabráníte tvorbě vzduchových bublin, které by negativně ovlivňovaly růst kořenového systému. Nakonec dobře zhutněte půdu a pokud je to třeba, přidejte angreštu oporu. Nakonec rostlinu hojně zalijte vodou (na jeden keř budete potřebovat asi 1 kbelík vody). Vodu nalévejte postupně a vždy počkejte, až se každá předchozí dávka vstřebá.

Jak na výsadbu prostokořených ovocných stromků a borůvek

Jaké dřeviny plánujete vysazovat letos na podzim?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články