Třešnička na dortu v péči o třešeň: Správný podzimní řez a dobře zvolené hnojivo zařídí v příští sezóně enormní úrodu

Třešeň je nejen stromem plodícím zdravé a chutné ovoce, ale také atraktivním prvkem zahrady. Postarejte se o ni správně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / George Chernilevsky / Creative Commons / Public Domain
                   

Třešně (Prunus) se na zahradě vyskytují v mnoha odrůdách. Nejčastěji je to srdcovka, kaštánka, chrupka apod., z okrasných druhů je pak možné spatřit například třešeň ptačí (Prunus avium). Nejde o příliš náročnou dřevinu. Třešeň má ráda písčitou nebo hlinito-písčitou půdu, nejlépe bohatou na vápník. Naopak vyloženě nesnáší příliš těžká a přemokřená stanoviště. Velmi dobře roste na slunných polohách, mírně chráněných před větry.

Ovšem pokud máte na zahradě terénní prohlubně, v jejichž útrobách mohou přetrvávat delší a větší mrazy, tak sem ji určitě nesázejte – opravdu to nemá ráda. Je sice pravda, že třešeň snese teploty i minus 25 stupňů, ale i ji dlouho trvající jarní mrazíky poškozují a vyčerpávají. Mnohdy tak můžete přijít i o celou úrodu.

Kdy řezat třešně na zahradě

Mnoho zahradníků si myslí, že na podzim nebo v brzkém předjaří je možné ořezat všechny stromy bez rozdílu. Ovšem peckovinám všeobecně vyhovuje spíše jarní řez. A třešním konkrétně se nejlépe zavděčíte ve chvíli, pokud je seřežete těsně poté, co odplodily. Řez je však nutný jen v prvních několika letech (výhony se zkracují asi o dvě třetiny). Později už bohatě stačí odstraňovat jen odumřelé a křížící se výhony, nebo ty, rostoucí směrem ke středu koruny stromu.

Jak hnojit třešně na podzim

Pokud se na výsadbu třešně teprve chystáte, pak se rozhodně vyplatí přihnojit půdu hnojem, kompostem nebo minerálními hnojivy. Po výsadbě je pak možné hnojivo aplikovat ve dvou dávkách: jednu aplikujte v březnu a druhou v červnu. V dalších letech je v případě potřeby možné přihnojovat třešně buď pouze na jaře nebo na podzim. A co si vzít k ruce? Použít je možné celou řadu vhodných kombinací.

iZdroj fotografie: Freepik

Vhodná hnojiva pro třešně

  • Kbelík kompostu + 2 šálky popela
  • Dolomitová mouka – 2 šálky na dospělý strom (toto hnojení lze skvěle kombinovat s kompostem)
  • Minerální hnojiva: 100 g superfosfátu + 30 g dusičnanu vápenatého (nahradí ho sklenice popela) + 50 g síranu draselného
  • Kostní moučka – 2 šálky na strom vám bohatě postačí (opět lze kombinovat i s kompostem).
  • Dřevěný popel: 2 až 3 šálky na dospělý strom v suché formě nebo předem zředěný v 10 litrech vody

Podzimní hnojení je důležité; třešně plodí v závislosti na odrůdě od července do září a přísun živin tedy potřebují předem. Jejich plody obsahují hodně vitamínu C, a dále také vitamíny skupiny B a PP. A najdete v nich také hodně organických kyselin (jablečná, citrónová) a minerálních látek. Ke konzumaci se nejlépe hodí syrové, ale skvělé jsou i v konzervách. Vyrobit z nich lze například džemy, zavařeniny, želé, šťávy a tinktury.

Jak se o své ovocné stromy staráte na podzim vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články