Poslední možnost zasadit česnek: Chce to vybrat dobré místo, půda musí mít neutrální pH

Podzimní výsadba česneku má svá důležitá pravidla – pokud je dodržíte, budete se moci těšit z opravdu maximální úrody.

Poslední možnost zasadit česnek: Vyberte správnou půdu i dobré místo i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pro úspěšné pěstování česneku hraje podle magazínu iReceptář zásadní roli načasování a půdní podmínky, a to zejména při výsadbě toho zimního. Jedině tak se budete moci během příští sezóny těšit z brzké a chutné úrody.

Optimální načasování výsadby zimního česneku

Ideální období pro výsadbu zimního česneku je podle magazínu Zahrada-Centrum od září do listopadu. V teplejších podzimech, jako je ten letošní, je však pečlivé zvážení načasování klíčové. „Příliš časná výsadba může způsobit, že výhonky česneku vyraší ještě před příchodem mrazů, což může mladé rostliny poškodit. V takových případech je vhodné počkat mnohdy až do konce listopadu. Pokud jste česnek ještě nevysadili, nemusíte se bát, protože na to máte ještě čas,“ radí čtenář Michal R. Z Hodonína.

Příprava česneku k výsadbě

Při přípravě stroužků dbejte na to, abyste nepoškodili jejich vnější slupku, a oddělte je od sebe. Vybírejte si pokud možno co největší stroužky, protože z nich často vyrostou robustnější česnekové palice. Pro ochranu úrody před houbovými chorobami je obalte čedičovou moučkou. Není to těžké, jednoduše je moučkou poprašte a nechte několik dní před výsadbou odležet. Tento krok umožní, aby se uvolnily minerální látky, které sazenice vyživí a ochrání je před mnoho nepříjemnými neduhy, jako je například padlí a plíseň šedá.

Výběr správného místa pro česnek

Česneku se podle mých zkušeností nejlépe daří v půdě s neutrálním pH, která je bohatá na živiny, dobře odvodněná a mírně vlhká. Vyberte slunné nebo mírně zastíněné místo a před výsadbou záhon obohaťte kompostem. Česnek ovšem nikdy nesázejte na místo, která bylo dříve použito pro jinou cibulovou zeleninu, jako je například cibule, pórek nebo pažitka – hrozí totiž přenos některých chorob. Místo toho zvolte místa, kde dříve rostly plodiny z úplně jiné čeledě, kupříkladu hrách, fazole, okurky, rajčata nebo zelí.

Výsadba česneku před zimou: 2 tajemství dobré sklizně

5 míst, kde nemůžete zasadit zimní česnek: Nesmí jít o nízké místo nacházející se ve stínu

Výsadba zimního česneku

Způsob výsadby zimního česneku se mírně liší od jarní výsadby. Hlavní rozdíl spočívá v hloubce výsadby stroužků. Sázejte je do jamek hlubokých přibližně 5 až 6 centimetrů a dbejte na to, aby plochá část stroužku směřovala dolů. Mezi jednotlivými rostlinami dodržujte rozestupy 10 cm a mezi řadami 20 cm. To je opravdu důležité.

Pokud si chcete příští rok vychutnat opravdu maximální úrodu česneku, musíte mu právě teď věnovat zaslouženou pozornost. iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud si chcete příští rok vychutnat opravdu maximální úrodu česneku, musíte mu právě teď věnovat zaslouženou pozornost.

Pokud ve vaší oblasti panuje suché podzimní počasí, záhony po výsadbě zalijte. Naopak pokud bydlíte v chladnější oblasti, zvažte zakrytí osázené plochy slámou nebo zemědělskou textilií kvůli ochraně na zimu. Mimochodem věděli jste, že s dobře připravenou půdou můžete česnek vysadit i v prosinci? I o tom jsme na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři informovali. K ruce si pak rozhodně doporučujeme vzít manganistan.

Pěstování česneku – moření a podzimní výsadba krok za krokem

Jaké jsou vaše osvědčené triky pří výsadbě česneku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články