Luxusní úroda plná důležitých živin: V zimě ředkvičky zasadíme, na jaře se těšíme z obří várky oblíbené vitamínové bomby

Aby byla na jaře dobrá úroda ředkviček, je nutné je vysít ještě před příchodem zimy. Řadu procesů tak lze skvěle urychlit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Když přijde jaro, chce snad každý svůj organismus „nakopnout“ čerstvými zeleninovými saláty, které jsou bohaté na vitamíny. A jejich součástí mohou být i čerstvě vypěstované ředkvičky. Právě proto se vyplatí zasít na záhonek rané odrůdy, protože doba jejich zrání je výrazně kratší. Pokud chcete mít sklizeň rychlejší, pak ředkvičky zasejte před zimou. Možná to nevíte, ale rané ředkvičky jsou mnohem větší, šťavnatější a sladší než ty běžné. Rozhodně se to tedy vyplatí.

Proč jsou ředkvičky z předvýsevu lepší

Je to dáno tím, že rostou velmi brzy na jaře, kdy je půda hodně mokrá, protože vlhkost je nejdůležitější složkou pro klíčení semen a růst samotných bulev mladých ředkviček. Zimní výsev ředkviček má však jednu nevýhodu — vypěstované bulvičky mají krátkou trvanlivost. V lednici často vydrží sotva pár dní.

Nejlepší místo pro setí ředkviček

Ředkvičky mají rády kyprou půdu, takže musíte vytvořit záhony, kde je půda lehčí a úrodnější. Mimochodem ředkvička je kořenová zelenina botanicky řazená jako varieta ředkve seté letní (Raphanus sativus var. Sativus) a podle toho bychom jí tedy měli vybírat podmínky. Nejlepším místem bude oblast, která je co nejvíce vystavena slunci, aby sníh na jaře co nejrychleji roztál.

iZdroj fotografie: Pixabay

A kde ji vysít? Například po cibuli, bramborách, zelí, okurkách a rajčatech. Před výsevem je také třeba odstranit všechny plevele, starou nať a další zbytky, a následně ošetřit půdu minerálními hnojivy. Před výsevem této kořenové zeleniny však nikdy nehnojte půdu čerstvým hnojem, protože by mohla ředkvičkám snadno spálit kořeny. Ředkvička totiž patří mezi tzv. rostliny II. trati, stejně jako:

  • Kořenová zelenina jako například mrkev (pozdní), petržel, červená řepa apod.
  • Lilkovitá zelenina jako například rajčata, brambory, papriky, lilek apod.
  • Cibulová zelenina jako například cibule, česnek, pórek apod. (na méně úrodných půdách lze tyto druhy pěstovat už v prvním roce po hnoji).
  • Další druhy zeleniny jako například meloun, ředkev, růžičková kapusta apod.

Jak vysít ředkvičky

Jakmile máte vše připraveno, jednoduše půdu zkypřete, jemná semínka ředkviček smíchejte s pískem a vše vysijte do připravených řádků. Záhon pak zakryjte vhodným mulčem nebo černou textilií. Přírodně mulčovat můžete ředkvičky například posekanou trávou, slámou, senem, pilinami nebo třeba jehličím. Jako předplodiny pak není vhodné u ředkviček používat rajčata, květák, zelí a kupodivu také jinak nekonfliktní růžičkovou kapustu.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Další zelenina pro výsev na podzim

Nechcete zůstat jen u obyčejných ředkviček a rádi byste vsadit i na další druhy? Pak můžete záhonům klidně svěřit i semínka těchto plodin:

  • kedluben
  • čínské zelí
  • kapusta
  • raná mrkev
  • zelí
  • špenát
  • rukola
  • jarní cibulka
  • řeřicha
  • nebo kopr.
Výsev pozdních ředkviček krok za krokem

Jak se připravujete na první jarní sklizeň plodin vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články