Posypte brambory lidovým hnojivem a budete je sbírat po kbelících. Každý keř bude plodit dvojnásobně

                   

Někdy jsou již dávno zapomenuté zahrádkářské triky tím nejlepším, co můžete svým rostlinám dopřát. Konkrétně u brambor stačí jeden malý fígl a sazenice vám porostou před očima. V prvních fázích růstu totiž potřebuje lilek brambor alias brambor obecný anebo brambor hlíznatý (Solanum tuberosum) především hodně živin a ochranu před chorobami a škůdci. A obojí vám může dát docela obyčejný peroxid vodíku.

Používáme ho na rány, hodí se však i při zahrádkaření

Je to přesně tak. Peroxid totiž funguje jako skvělý životabudič. Dokáže kořeny vyživit, dodá jim kyslík a jako bonus zneškodní řadu potenciálně patogenních organismů, především plísně, houby a bakterie. Vše je ve skutečnosti jednoduché. U brambor si stačí připravit výsadbový důlek a nalít do něj půl hrnku roztoku, který si připravíte z osmi lžic peroxidu a deseti kapek docela obyčejného jódu. Rozmíchejte vše v deseti litrech vody.

iZdroj fotografie: Freepik

Někdy jen obyčejný peroxid nestačí

Málokdo to ví, ale brambory potřebují přísun živin víceméně průběžně. Jedině tak budou vždy plné minerálních látek jako je železo, měď, mangan, zinek (ale také Mg, P, I, Ni, Ca, K apod.) a samozřejmě i vitamínů v čele s C, B1, B2 a prozatím málo známého PP. Jen jednorázové hnojení přímo k vysazovaným hlízám jim tedy rozhodně nestačí. Velmi dobře jim udělá i to listové, a o to se postará močovina.

Seženete ji v každé lépe zásobené drogerii anebo v obchodě se zahrádkářskými potřebami. Hnojí se s ní nejlépe ve chvíli, kdy brambory začnou pouštět postranní výhonky, ale ještě nekvetou. A kolik jí budete potřebovat? Ideální je 6% koncentrace, což znamená, že bude potřebovat tj. 2 kg močoviny na 30 litrů vody. Dobře rozmíchejte a přelijte do postřikovače. Listy roste až do skanutí. Ale jen navečer, jinak hrozí jejich popálení od slunce.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Pokud se bramborám nedaří, dodejte jim fosfor

Ale tato dávka hnojiva však nemusí v chudých či těžkých půdách plodnost brambor dostatečně nastartovat. A co tedy s tím? Vezměte si k ruce fosfor, o něm je totiž známo, že urychluje zrání rostlin a zároveň zvyšuje obsah škrobu v hlízách brambor. Při hnojení nejlépe účinkuje s draslíkem, který jako bonus zvyšuje účinnost fotosyntézy, což vaše zelenina ocení zejména v období sucha. Použití močoviny tento faktor také pozitivně ovlivňuje.

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články