Povadlá rajčata vás už trápit nebudou, stačí použít kyselinu citronovou

Docela obyčejná kyselina citronová se může stát skvělým zahradnickým pomocníkem. Musíte jen vědět, jak ji správně aplikovat.

i Zdroj fotografie: Fredy.00 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud se vašim rajčatům právě nedaří, pak byste měli vědět, že existuje jednoduché a účinné řešení, jak rostliny oživit a podpořit jejich růst: kyselina citronová. Tato běžně dostupná kuchyňská ingredience může sloužit jako účinné hnojivo, které omladí vaše povadlá rajčata opravdu v rekordním čase.

Jak funguje kyselina citronová na rajčata

Kyselina citronová je přírodní sloučenina, která se nachází v citrusových plodech, jako jsou citrony a pomeranče. Při použití ve formě hnojiva dodává rajčatům základní živiny v té správné formě a pomáhá obnovit jejich vitalitu a růst. A jak ji použít? Začněte rozpuštěním jedné čajové lžičky kyseliny citronové ve 4 litrech vody. Dobře promíchejte, dokud se zcela nerozpustí. Tento roztok bude fungovat jako koncentrované a velmi účinné hnojivo, které můžete ihned aplikovat na povadlé rostliny rajčat.

Postupujte takto: roztok kyseliny citronové opatrně nalijte ke kořenům rajčat a zajistěte, aby se dostal hluboko do půdy (ideální je tedy před jeho použitím záhon mírně zalít). Roztok nikdy neaplikujte na listy, a to ani v menším ředění, protože by mohl způsobit jejich popálení nebo poškození. Pro dosažení nejlepších výsledků aplikujte hnojivo brzy ráno nebo pozdě odpoledne, kdy jsou teploty nižší a rostliny mohou živiny, které jim kyselina citronová dodává, účinněji vstřebávat.

Sledování a úprava aplikace

Sledujte reakci rostlin rajčat na hnojivo s kyselinou citronovou. Pokud zaznamenáte zlepšení jejich růstu a zdravotního stavu, pokračujte v aplikaci roztoku jednou za dva týdny. Pokud však pozorujete nepříznivé účinky nebo změnu barvy listů, snižte koncentraci roztoku nebo četnost aplikace. A pamatujte na to, že přestože může kyselina citronová posloužit jako prospěšné hnojivo, není samospásná.

Desítky kilogramů chutných rajčat: Pomůže vám tableta Aspirinu iZdroj fotografie: Depositphotos

Dobře pěstovaná rajčata totiž vyžadují pro svůj optimální růst řádnou péči a údržbu. Zajistěte proto svým rostlinám dostatečný přísun slunečního světla, vody a živin z půdy. Pravidelně odstraňujte veškerý plevel nebo nemocné listy a jakmile se rajčata zotaví, tak zvažte i použití organického kompostu nebo jiných hnojiv, abyste jim zajistili vyvážený profil živin až do konce sezóny. Pomohou vám i slupky z banánu – stačí je jen správně použít.

V čem je kyselina rajčatová lepší

Použití kyseliny citronové jako hnojiva má pro rostliny rajčat několik výhod. Za prvé poskytuje základní živiny, jako je fosfor a draslík, které jsou nezbytné pro zdravý růst rostlin a produkci plodů. Za druhé, kyselý charakter kyseliny citronové pomáhá zlepšit pH půdy a vytváří prostředí, v němž dokážou kořeny rajčat lépe vstřebávat živiny. A konečně vám tato všestranná kyselina může pomoci při prevenci některých chorob vašich rostlin, protože určitým patogenům se v kyselých podmínkách jednoduše nedaří.

Jaké jsou vaše triky pro úspěšné pěstování rajčat?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články