Kvůli těmto nejčastějším chybám při předpěstování okurek můžete letos přijít o celou úrodu

                   

Zanedlouho začne jaro, a to v zahrádkářském kalendáři znamená jednu věc – předpěstování sazenic okurky seté (Cucumis sativus). Oproti přímému výsevu má tato metoda mnoho výhod. Patří mezi ně vyšší odolnost vůči chorobám, škůdcům a abiotickým stresorům a také větší množství a lepší chuť plodů. Abyste se ovšem těchto výsledků dočkali, musíte dodržet několik jednoduchých pravidel.

Předejděte plísni výběrem správné odrůdy

Nejdříve si musíte zvolit správné osivo. Vybírejte zásadně F1 okurky, které zaručují uniformitu rostlin a jejich resistenci vůči plísni. Mezi ty nejlepší patří:

  • Regina, Nora, Hana a Korona pro nakladačky,
  • Marta, Saladin a Sandra pro hadovky,
  • Linda a Perseus pro salátovky.

Pokud je to možné, dejte přednost osivu, které je inkrustované. Lépe totiž odolává chladu.

Triky pro výsev okurek

Při výběru termínu výsevu musíte myslet na to, že sazenici potrvá přibližně tři nebo čtyři týdny, než bude připravena na výsadbu na venkovní stanoviště. Tu můžete provést až po skončení jarních mrazíků. Ideálním datem pro vysetí je tedy kolem desátého dubna. Pro výsev okurek se perfektně hodí vyšší plastové kelímky od jogurtu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ty si ovšem musíte nejprve připravit, a to tím způsobem, že do jejich spodní strany hřebíkem uděláte několik dírek. Ty zaručí odvod přebytečné vody, která by jinak mohla způsobit hnilobu kořenů nebo plíseň substrátu. Sazenice během pobytu v domácnosti pravidelně kontrolujte a zalévejte. V druhé půlce května budou připraveny na přesun na venkovní záhon.

Nikdy nehnojte klíčící rostlinky

Někdy se může stát, že vaše okurkové sazenice začnou skomírat. Nejčastějšími příčinami tohoto problému jsou:

  1. nedostatek světla (mladé okurky se ve stínu nepřirozeně natahují a následně slábnou),
  2. nadměrná zálivka (způsobuje hnilobu kořenů a žloutnutí listů),
  3. nedostatečný přísun čerstvého vzduchu (při pěstování sazenic pod sklem je třeba občas vyvětrat, jinak hrozí riziko vzniku plísně),
  4. aplikace hnojiv (klíčící okurky nehnojte, v semenech mají dostatek živin).

Když zapomenete, vysejte v květnu

Pokud propásnete termín vysetí okurek pro předpěstování, nic se neděje. Po patnáctém květnu můžete provést jejich přímý výsev. Než s ním ale začnete, zapravte do půdy alespoň 10 cm silnou vrstvu vyzrálého kompostu. Poté do důlků hlubokých 1–2 cm vložte semena. Spon by se měl pohybovat okolo 120 × 20 cm.

Dáváte přednost přímému výsevu, nebo předpěstování? Proč?

Po výsadbě péče o okurky nekončí. Aby hezky plodily, musíte je během růstu zaštípnout
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články