Nekvalitní půda, dlouhé namáčení semen a nedostatek světla. Při těchto chybách se s úrodou rajčat rovnou rozlučte

Při pěstování rajčat je důležité dbát na správnou kvalitu půdy, používat kvalitní osiva a zajistit jim dostatečné osvětlení.

Nekvalitní půda, dlouhé namáčení a nedostatek světla semínkům rajčat škodí i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nádherně barevná, šťavnatá a chutná rajčata dělají radost všem, kteří o ně pečují od semínka až po sklizeň. Tato cesta však bývá plná výzev, kde i ten nejmenší chybný krok může znamenat katastrofu. Mezi kritické chyby, které mohou vaše rajčata zničit, patří podle webu PomůžuAnežce především špatná půda, dlouhé namáčení semen a nedostatečné osvětlení.

Nebezpečí dlouhého namáčení semen

Rituál namáčení semen je tradiční technikou, která přiměje spící semeno, aby se probudilo. Při tomto tanci probouzení je však důležité načasování. Pro rajčata je nejvhodnější doba 12 až 24 hodin v teplé vodě – delší namáčení by jim uškodilo. Pokud tuto dobu překročíte, může se stát, že se semínka utopí.

Výběr špatné půdy

Půda je jevištěm, na kterém se odehrává drama života, ale ne všechna jeviště jsou stejná. Obyčejná půda, přinesená z vaší zahrady, se může sice na první pohled jevit vhodně (a úsporně), ale není tomu tak. Ve skutečnosti je plná choroboplodných zárodků a postrádá živiny, po kterých mladé sazeničky touží. Lepší sázkou na jistotu bude výsevní substrát.

Aby se sazenice paprik dobře zakořenily, do půdy stačí přidat trochu popela

Spěch se nevyplácí

Netrpělivost je největším protivníkem zahradníka. Příliš brzký výsev rajčat s sebou totiž obvykle přináší i rizika vytahování, přerůstání a chorob. Ideální dobou pro jejich výsev proto bývá obvykle přelom února a března (ale klidně je zasejte i kdykoliv v březnu – tak to dělávala moje babička a úrodu měla vždy perfektní).

Hladovění po světle

Od okamžiku vyrašení se sazenice rajčat vydávají na neúnavnou cestu za světlem. A kolik ho potřebují? „Já jim dopřávám minimálně dvanáct hodin světla denně, daří se jim potom skvěle,“ radí zahradník Zbyšek K. z Protivína.

5 pravidel pro péči o sazenice iZdroj fotografie: Depositphotos
Nekvalitní půda může obsahovat nedostatečné množství živin, což může vést k nedostatečnému růstu rostlin a vývoji plodů. A totéž platí i o ostatních faktorech

Otužování: Příprava na svět za hranicemi

A zapomenout nesmíte ani na otužování sazenic ve formě postupného seznamování s drsnějšími podmínkami vnějšího světa. Web iReceptář radí k němu přistoupit už po několika týdnech od výsevu. A čím je vyživit? Chalupáři-Zahrádkáři nedají dopustit na banánové slupky.

Přesazování rajčat do sadbovače

Jak jsou vaše triky pro pěstování rajčat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články