Principy a tajemství úspěšného pěstování čínského zelí zaručí bohatou sklizeň

                   

Čínské zelí patří mezi velmi oblíbené odrůdy zeleniny, která je u nás značně rozšířená. Nejspíš za to může odolnost a jednoduché pěstování této plodiny, která pak skvěle padne vhod například v létě do lehkých salátů nebo ke grilovanému masu. I tato rostlinka však vyžaduje určitou péči, aby správně prosperovala a my si dnes prozradíme několik jednoduchých způsobů, díky kterým budete mít v zahrádce bohatou úrodu čínského zelí.

Čínské versus pekingské zelí

Důležitým prvním krokem při pěstování zelí, je výběr toho správného druhu. Čínské zelí se mnohdy díky nesprávnému pojmenování v obchodech plete za pekingské, které je však lehce odlišné. Pro upřesnění, čínské zelí je to, které nemá vytvořenou hlávku v pevné struktuře, ale spíše mnoho silnějších stopek s tmavě zelenými listy. Jeho chuť je oproti pekingskému zelí lehce výraznější a rovněž roste mnohem rychleji. Čínské zelí vám totiž vyroste už za pouhý měsíc a pekingské zhruba za dva měsíce.

iZdroj fotografie: Unsplash

Sazení čínského zelí

Pokud jste si jisti druhem vašeho zelí, můžeme přistoupit k dalšímu podstatnému kroku. Tím je výsev. Čínské zelí patří mezi plodiny, které mají dobu výsadby zhruba v polovině července. Rostlina podle délky dnů pozná, zda má vytvořit hlávku, nebo květ. Pokud tedy zasejete na jaře, dočkáte se krásného větu, nikoliv listnaté hlávky, o kterou stojíte.

iZdroj fotografie: Freepik

U čínského zelí je sazení velmi jednoduché, není potřeba žádného předsazování v domácích podmínkách, stačí jednoduše zaset semínka přímo do záhonku. Tyto plodiny nejsou rovněž náročné na žádnou konkrétní zeminu, a tak sadíme do řádků, přibližně 40 centimetrů od sebe, aby jednotlivé rostlinky měly dostatek prostoru. Důlky pro výsadbu je nejlepší mít tak hluboké, jak je samotné semínko a sazení se doporučuje po dvou, abychom zvýšili pravděpodobnost úspěchu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Starostlivost o čínské zelí

Jelikož se jedná o listovou zeleninu, je potřeba ji dopřát dostatek vláhy. Pozor, toto zelí však nemá rádo dlouhodobé přemokření. Přizpůsobte tedy zálivku dešťovým srážkám. Pokud je však sucho, zalévejte pravidelně v ranních hodinách. Voda, která by totiž zůstala na listech přes noc časti způsobuje uhnití listu a tím vás připravuje o cennou úrodu.

iZdroj fotografie: Freepik

Co se týče čínského zelí a jeho zahnojování, má rádo půdu s dostatkem organického hnojiva. Nejlíp tak padne půda, která byla zahnojená na podzim a v létě poté opět, tentokrát ale pomocí zeleného hnojení, například posečenou trávou. Pokud však máte půdu nehnojenou, nemějte obavy, stačí pouze v první polovině vegetace přidávat do zálivky rozpustné organické hnojivo, nebo slepičí zákvas.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Depositphotos

Co se týče jakékoliv další starostlivosti je čínské zelí opravdu nenáročné. Stačí pouze pravidelně odstraňovat od pohledu poškozené nebo povadlé listy. Proti škůdcům se vyplatí přikrýt bílou netkanou textilii, kterou v parních dnech pouze sejmeme, aby rostlinky mohly dýchat. Na podzim poté naopak tato látka udržuje teplo, které rostlinu chrání při nočním klesání teploty. Její využití je tedy mnohoúčelové.

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články