Jak správně připravit skleník na zimu? Proveďte to teď, ušetříte si spoustu starostí a problémů v příštím roce

                   

V létě se díky intenzivnímu pěstování vysoké vlhkosti nahromadí ve skleníku spousta nečistot, bakterií a škůdců. Ale pokud si myslíte, že je mrazy zničí, mýlíte se. Proto by se nezbytnou součástí vašeho zahrádkářského roku měla stát i zimní příprava skleníku. Ta velmi efektivně vyčistí prostor, což se pozitivně odrazí na úrodě v příštím roce.

Čištění skleníků v domácích podmínkách

Nejdříve odneste ze skleníku naprosto vše tak, aby se uvnitř nacházela opravdu jen zemina. Všechny kolíky a západky pečlivě vyčistěte a vydezinfikujte a následně je umístěte do speciálního skladovacího prostoru. Ve skleníku by totiž rozhodně neměly zůstat. Snažte se také vyčistit půdu od plevele a nezapomeňte ani na svrchní vrstvu půdy, kde se škůdců nachází nejvíce. Tu jednoduše rozhoďte po zahradě a nechte ji „dezinfikovat“ mrazem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dezinfekce půdy v domácím skleníku

Nejdříve zeminu zryjte a dobře ji uvolněte, aby se působením zimních mrazů dokonale vyčistila. Starou zeminu je možné nahradit kvalitní půdní směsí, již perfektně vyhnojenou a připravenou pro další sezónu. Nebojte se, zimní pobyt ve skleníku jí nijak neublíží. Vsadit můžete i na speciální biologicky aktivní přípravky.

Čištění skleníku sírou – jak na to

Bude vám stačit 50 gramů síry, kterou spálíte při teplotě +10 až +15 °C. Nezapomeňte na použití ochranných prostředků, abyste se jedovatého kouře nenadýchali. Po zapálení poslední dávky síry je třeba skleník na pár dní opravdu pečlivě uzavřít a poté ho samozřejmě důkladně vyvětrat. A jak na dezinfekci půdy?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Obvykle nebývá třeba, pokud dodržíte předchozí kroky, ale pokud se ve skleníku vyskytla nějaká nemoc, použijte popel ze dřeva. Ten se jednoduše nasype na povrch půdy a zahrabe. A kolik ho budete potřebovat? Optimální dávka je 100 g/m2, optimální hloubka pro zapracování se pak pohybuje mezi 2 a 3 cm.

Čištění skleníku zvenčí není těžké

Nakonec věnujte péči i sklům. Postačí vám k tomu mýdlová voda, kterou následně opláchnete hadicí. Pokud se bojíte infekcí, ošetřete okna zevnitř ještě síranem měďnatým. Okna, rámy a všechny spoje vydrhněte opravdu důkladně tvrdým kartáčem. A pokud během této doby najdete jakékoliv praskliny a spáry, promažte je, nebo ucpěte.

Také pečujete o svůj skleník ještě před zimou, nebo to necháváte až na jaro?

I opravdu zarostlý a zanedbaný skleník lze vyčistit rychle a účinně. Zjistěte, jak na to
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články