Takhle čistá okna jste ještě neměli. Obyčejný pomocník z koupelny jim zajistí zářivý lesk až na půl roku

                   

Také se každé jaro a podzim snažíte přijít na to, jak a čím čistit okna, aby na nich nezůstávaly žádné skvrny a šmouhy? Obchody jsou v dnešní době plné specializovaných prostředků, které nabízí vašim oknům rychlé odstraňování nečistot, ekologičnost nebo rychlé a nenáročné leštění. Mnohdy si však zcela zbytečně připlácíte za něco, co zvládne i docela obyčejný domácí pomocník. Stačí ho rozmíchat s vodou.

Aviváž na mytí oken – návod

Pokud chcete mít zářivě lesklá a čistá okna, zajděte si pro toho správného pomocníka do koupelny. Postačí vám totiž jen aviváž a vlažná voda. Předtím však okna na mytí dobře připravte. Měli byste odstranit záclony, které lze při této příležitosti samozřejmě i vyprat, a také žaluzie nebo rolety – zkrátka a dobře vše, co brání pohodlnému přístupu k oknům a jejich rámům. Ty před mytím ještě očistěte od případných nečistot a můžete začít.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Připravte si jednoduchý prostředek – do kbelíku nalijte jeden díl aviváže a tu rozmíchejte ve čtyřech dílech vlažné vody. Nic dalšího opravdu nebude třeba. Rozmíchejte si tolik roztoku, kolik na čištění svých oken potřebujete. Vždy můžete samozřejmě přidat, není na tom nic složitého. Na druhu aviváže nezáleží, může to být i ta úplně obyčejná. Okna jednoduše omyjte a pozorujte, jak se špína rozpouští. Poté je setřete textilií z mikrovlákna a máte hotovo.

Čistění oken octem – výhody

Dalším skvělým pomocníkem je také ocet. Jde o banální, ovšem přitom velmi účinné řešení, které snadno obnoví jejich čistotu a lesk. Jak umýt okna octem? Smíchejte ho s vodou v poměru 1 : 1. Nejprve však omyjte okno pouze vodou, která je dobře zbaví nečistot. Pokud jsou silně zašpiněná, použijte teplou vodu. Teprve dalším hadříkem namočeným v připravené octové směsi důkladně omyjte rámy i skleněné tabule. Dočistěte je mikrovláknem a máte hotovo.

iZdroj fotografie: Unsplash

Kdy mýt okna a co nedělat

Díky aviváži budou okna nádherně lesklá a rozhodně je nebudete muset leštit. Poskytne jim také jakýsi ochranný film, takže zůstanou krásná až půl roku. A to za trochu té námahy rozhodně stojí. Ale důležitý je také čas, kdy k čištění přistoupíte. Nejlepší proto je vždy čistit okna za jasného dne, ale ve chvíli, kdy na obloze není mnoho slunce. Právě sluníčko nám totiž na skle dělá nevzhledné pruhy.

A to kvůli tomu, že umyté sklo vlivem jeho působení rychle a nerovnoměrně schne. Důležitá je samozřejmě i správná volba denní doby. Není dobré mýt okna v celém bytě během jedné hodiny. Ta na západní straně je nejlepší umývat ráno, naopak o ta na východní straně se postarejte odpoledne. A co okna z jihu? Ty umyjte nejlépe po 16:00. Jen okna směřující na sever je možné čistit absolutně kdykoli. Tak co říkáte? Pustíte se do toho?

Podívejte se na mytí oken aviváží pěkně krok za krokem. Opravdu je to tak jednoduché, jak to vypadá
Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články