Podpoření plodnosti paprik na konci sezóny: Mistři zahrádkáři je kropí jedině touto stoletou zálivkou

Papriky milují, když se jim věnuje hodně pozornosti. Chcete-li získat větší úrodu než v minulých letech, aplikujte hnojiva pro jejich růst.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vůbec nezáleží na tom, zda vám na zahrádce dělají společnost chilli papričky, jako je například paprika křovitá (Capsicum frutescens) nebo paprika čínská (Capsicum chinense) nebo je vaším zahrádkářským „majstrštykem“ paprika setá (Capsicum annuum), někdy zvaná paprika roční. Všechny budou za správné hnojivo vděčné.

Záchranné hnojivo pro papriky

Jestliže vaše papriky postihly útoky chorob či škůdců nebo strádají jinak, musíte jim dopřát to správné hnojení. Je vhodné ho rozdělit do několika fází. Nejdříve nasaďte záchranu, která vypadá takto:

 • močovina ½ lžičky,
 • humát sodný nebo draselný 2,5 ml
 • a 1 litr vody.

Papriky zalijte jako obvykle. Čas pro druhé hnojení pak přichází 10 dní po prvním. Tentokrát si recept připravte z následujících složek:

 • močovina ½ lžičky,
 • monofosfát draselný 1 lžička
 • a 1 litr vody.

Přírodní hnojení paprik na záhonku

Papriky mají také velmi rády střídání kořenového a listového hnojení. Minerální hnojiva je rovněž vhodné občas nahrazovat organickými nebo je aplikovat současně s nimi. Chcete více chutných plodů? Pak použijte roztok kravského hnoje zředěný 4krát vodou. A jestliže máte po ruce spíše slepičí trus, pak ho aplikujte v poměru 1 díl trusu na 10 dílů tekutiny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud vše uděláte správně, získají papriky charakteristický zdravý vzhled. Také se rychle dovyvinou silné kořeny, jejich listy budou mít bohatou a sytou barvu a stonky budou pevné a elastické, takže se v příštích dnech rozhodně neohnou ani nezlomí pod bohatou úrodou plodů.

Kombinace organického a minerálního hnojiva

A jak využívat pozitivních vlastností různých druhů hnojiv v co největší míře? Vyzkoušejte tento osvědčený recept:

 • hnůj 1 kg,
 • monofosfát draselný 2 polévkové lžíce
 • a 10 litrů vody.

Před zaléváním paprik zřeďte 1 litr roztoku v 10 litrech vody. Ovšem pokud plody paprik jen obtížně dozrávají a nemají onu kýženou sladkou chuť (případně hledáte způsob, jak zvýšit štiplavost chilli papriček), budete muset vyzkoušet jiný recept. A co si vzít k ruce?

 • Síran draselný 1 polévková lžíce,
 • superfosfát 2 polévkové lžíce,
 • dusičnan amonný 1 polévková lžíce
 • a 10 litrů vody.

Před zaléváním je třeba hotový roztok zředit vodou v poměru 1 litr roztoku na 10 litrů vody.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ke hnojení pomůže obyčejná tráva

Právě jste posekali trávník, ale na kompost se už nehodí, protože už máte trávy na své kupě zkrátka příliš? Pak vyzkoušejte hnojivo pro papriky právě z trávy. A jak na ně? Jednoduše naplňte kbelík trávou ze dvou třetin a až po vrch ho dolijte vodou (měla by být nejlépe dešťová). Poté vše nechte odstát na slunném místě po dobu alespoň 10 dní. Nakonec stačí tekutinu scedit a ke každé rostlin přidat 700 až 800 mililitrů.

Vyzkoušejte také třeba osvědčené hnojení paprik prověřeným organickým hnojivem

Jaký druh hnojení používáte pro své papriky vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Zobrazit další články