Příznivé dny pro výsadbu zimního česneku v říjnu

                   

Pro úspěšnou výsadbu česneku platí několik pravidel. Pokud je budete dodržovat, máte velkou šanci na to, že se nejenom ujme, ale že při sklizni bude kvalitní. Jak pokud jde o velikost stroužků, tak pokud jde o vůni a sílu.

Mezi hlavní pravidla patří zejména ta následující:

  • držte se takzvaných povolených odrůd (například „Benátčan“, který se vyznačuje větší cibulí a vyšším počtem stroužků v ní, který může být až 17), což neznamená, že by jiné odrůdy snad byly zakázané, ale jejich pěstování může být v našich zeměpisných podmínkách rizikové 
  • sledujte počasí, protože to je obvykle důležitější než kalendář, pro výsadbu česneku je totiž ideální, když teplota půdy je stabilně nižší než 9 °C, kdy jsou rostliny již chráněny před napadením hnilobou
  • pro výsadbu volte slunné stanoviště s dobrým přístupem vzduchu, půda by měla být hlinitá, případně písčitohlinitá
  • vyhněte se průmyslovým hnojivům obsahujícím chlór
  • stroužek musí být při výsadbě zcela v zemi.
iZdroj obrázku: Pixabay.com

Vhodné říjnové dny pro výsadbu podle lunárního kalendáře

Z výše uvedeného vyplývá, že česnek bývá obvykle vysazován až v prosinci, ale část pěstitelů dává přednost říjnové výsadbě. Pokud mezi ně patříte, mohl by pro vás být užitečný lunární kalendář, podle něhož v říjnu 2020 patří mezi vhodné dny pro výsadbu 24. října. a 30. října. Naopak, ve dnech 27. října až 29. října byste se výsadbě zimního česneku měli vyhnout.

Pamatujte však také na to, že pokud dáte přednost říjnové výsadbě před prosincovou, je třeba česnek zasadit do větší hloubky, tedy nejméně do hloubky 8 cm.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Co je lunární kalendář

U nás se řídíme kalendářem solárním, který je založen na vzájemném pohybu Země a Slunce.

Lunární kalendář je naproti tomu založen na pozorování měsíčních cyklů. Rok má také 12 měsíců, ale je o něco kratší než rok solární. Lunární rok má 354 dnů, rozdíl oproti roku solárnímu tedy činí 11 dnů.

Mezi nejznámější lunární kalendáře patří kalendář islámský, jehož počátek byl stanoven na rok 622. Roku 2020 podle solárního kalendáře tak odpovídá rok 1442 kalendáře islámského.

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články