Příznivé jarní dny pro zasetí mrkve: Ideální je druhá polovina dubna

Nenechte letos úrodu své mrkve na náhodě a místo toho si ji pojistěte optimálním termínem výsevu. Opravdu se vyplatí hlídat kalendář.

Výsev mrkve na záhon i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Druhá polovina dubna se podle webu TOPrecepty stává zlatým obdobím pro výsev mrkve. V tomto období se půda dostatečně prohřeje, aby podpořila klíčení, ale zároveň si ještě zachovává dostatek vlhkosti, která semínkům opravdu svědčí.

Porozumění potřebám mrkve

Daří se jí v kypré, dobře odvodněné a na organické látky bohaté půdě, jak radí web iReceptář. Před výsevem proto vždy věnujte čas přípravě záhonu: odstraňte plevel, zkypřete půdu a zapravte do ní vyváženou směs kompostu nebo dobře uleželého hnoje (ten používám já). Tato příprava zajistí mrkvi prostředí, které potřebuje k hlubokému a silnému růstu.

Strategie výsevu – jak na něj

Při výsevu semen mrkve je klíčová přesnost. Semena vysévejte v rozestupech 20×3 cm a do hloubky 1,5 až 2 cm. Tyto rozestupy dodají každé sazeničce dostatek prostoru, který potřebuje k plnému dozrání. Po vyklíčení semenáčky prořežte, abyste zachovali optimální rozestupy. A pokud nevíte, jaké odrůdy vysít, inspirujte se ve starším článku Chalupářů-Zahrádkářů.

Příznivé dny pro výsev mrkve na jaře: Začněte 20. dubna

Chytrý způsob výsevu mrkve: Potřeba je jen plastová lahev a škrob

Úloha doprovodné výsadby

Doprovodná výsadba může podpořit růst mrkve a ochránit ji před škůdci. Zvažte proto výsev mrkve vedle aromatických bylinek, jako je rozmarýn nebo šalvěj, které mohou odpuzovat různé škůdce. Dalším vynikajícím společníkem jsou ředkvičky, které rychle klíčí (čím vyznačí řádky, které díky tomu můžete začít okopávat), a kypří půdu, čímž usnadňují pronikání kořenů mrkve hluboko do země. A to se rozhodně hodí.

Jak na správné zalévání

Pro rovnoměrný růst vyžaduje mrkev stálou vláhu,“ radí zahradník Jan Š. z Horní Lhoty „Zalévejte ji hluboko a pravidelně, ale mezi jednotlivými zálivkami nechte půdu mírně vyschnout. Tento postup podporuje růst kořenů směrem dolů při hledání vláhy, což podporuje jejich silný vývoj. Vyvarujte se ovšem přemokření, protože to může vést k praskání nebo hnilobě.“

Aby se vám letos úroda mrkve opravdu vyvedla, měli byste ji vysít v tom správném termínu. Vyplatí se pohlídat si kalendář. iZdroj fotografie: found_drama / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
Aby se vám letos úroda mrkve opravdu vyvedla, měli byste ji vysít v tom správném termínu. Vyplatí se pohlídat si kalendář

Hnojení mrkve – co je třeba vědět

Přestože mrkev není náročná na výživu, prospívá jí v době výsadby lehká aplikace vyváženého organického hnojiva. Buďte ovšem opatrní s hnojivy s vysokým obsahem dusíku, která mohou podporovat růst listů na úkor rozvoje kořenů. Místo toho volte hnojivo s vyváženým poměrem N-P-K, které podpoří její celkový zdravotní stav.

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro výsev mrkve?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články