Chytrý způsob výsevu mrkve: Potřeba je jen plastová lahev a škrob

Vysévat mrkev je možné opravdu chytře. Díky tomuto postupu se vyhnete pracnému protrhávání malých rostlinek.

Příznivé dny pro výsev mrkve na jaře: Začněte 20. dubna i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mrkev obecná (Daucus carota) z čeledi miříkovitých (Apiaceae) bývá k vidění v každé zahradě, s níž to její majitel myslí vážně. Nejenom, že dobře chutná, navíc v ní lze nalézt množství užitečných látek, jako je například beta-karoten (vitamín A), vitamín C, riboflavin, niacin, vitamín B6, kyselina listová, vitamín E, vitamín K, vápník, hořčík, zinek a fosfor. Její výsev vak může být mnohem jednodušší, než jste byli nejspíš až doposud zvyklí.

Co vědět před výsevem

Vysévání mrkve může být pro mnoho zahradníků výzvou. Hustě vysetá přináší nepříjemnou práci navíc v podobě následného ředění řádků. To je časově náročné, a navíc při něm můžete způsobit zbytečné poškození rostlin. Naštěstí existuje jednoduchý trik, jak vysévat mrkev tak, aby byla rovnoměrně rozložena a jednotlivé kusy si navzájem nepřekážely.

Ale ještě předtím, než k tomuto triku přistoupíte, si dobře rozmyslete, kde ji budete pěstovat. Zvažte především to, co jste na daném záhonku pěstovali v minulém roce. Před výsadbou mrkve (a také řepy Beta vulgaris var. Vulgaris) by na záhonku neměly růst například tyto plodiny:

  • kopr,
  • pastinák,
  • dýně,
  • celer,
  • křen,
  • anýz.

Těmto plodinám podle schématu výsadby naopak vůbec nevadí brambory, luštěniny, zelí, okurky, cukety a rajčata.

pěstování mrkvové natě iZdroj fotografie: Pixabay

Šikovný trik pro výsev mrkve

Tento trik využívá bramborový škrob, který pomůže vytvořit pastovitou směs, do které se semínka mrkve namočí. Tato směs se poté nalije do plastové láhve a pomocí trychtýře se semínka vysévají přímo do země. Tímto způsobem se rovnoměrně rozloží, což vede k přibližně stejné hustotě v celém řádku. Navíc jsou díky škrobu chráněna před hmyzem a rychleji klíčí.

Při přípravě směsi je důležité dbát na správný poměr vody a bramborového škrobu. Směs by měla být dostatečně hustá, aby semínka dobře přilnula k pastě, ale zároveň by měla být i trochu tekutá, aby se dala snadno nalít do láhve. Po naplnění láhve směsí se semena přidají dovnitř pomocí nálevky a láhev se protřepe, aby se semínka rovnoměrně rozložila. Škrob samozřejmě musíte rozmíchávat v horké vodě a následně ji nechat vychladnout

Proč vysévat mrkev s pomocí škrobu

Tento trik není jen rychlejší a efektivnější, ale také pomáhá chránit semena mrkve před škůdci, a je tedy velmi dobrou přírodní alternativou k chemickým insekticidům. Pokud se chystáte na výsev mrkve, vyzkoušejte tuto jednoduchou techniku a uvidíte, jak vám pomůže vylepšit vaše výsledky. A ušetřený čas můžete poté věnovat jiným činnostem – protože během jara a léta je na zahradě práce vždycky dost.

Nejchytřejší způsob setí mrkve iZdroj fotografie: Depositphotos

Proč pěstovat cibuli společně s mrkví

Pěstování cibule společně s mrkví může mít několik výhod. Především mají odlišné vůně, což může pomoci odradit škůdce, jako jsou mšice a mravenci. Kromě toho cibule obsahuje látky, které mohou pomoci odstraňovat škodlivé bakterie a plísně v půdě, což může být pro mrkev prospěšné. Cibule také roste rychleji než mrkev a dokáže tak pomoci chránit půdu před erozí, zejména pokud je pěstována v řádcích vedle mrkve.

Další výhodou pěstování cibule a mrkve společně může být využití volného místa v záhonu. Pokud máte omezený prostor pro pěstování zeleniny, můžete využít každý volný kousek půdy a pěstovat dvě rostliny najednou. Kromě těchto praktických výhod pak pěstování cibule společně s mrkví dokáže vaší zahradě přinést také estetickou výhodu, protože kontrast mezi cibulovými stonky a zelenými lístky mrkve může vypadat velmi pěkně.

Proč pěstovat cibuli společně s mrkví

Jaké jsou vaše triky pro pěstování mrkve?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články