Rajčata nesnáší okurky a milují mrkev: Schéma výsadby zvýší letošní úrodu

Aby rostliny na zahradě prospívaly a dobře rostly, je potřeba více, než jen správné množství zálivky a hnojení. Zajistěte jim ty nejlepší podmínky díky umístění.

i Zdroj fotografie: DenesFeri / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Přítomnost určitých rostlin může výrazně snížit nebo naopak zvýšit produkci plodů. Vědci potvrdili, že určité druhy si mohou pomáhat v získávání živin a dalších prospěšných látek, zatímco jiné jsou si v tomto velkými konkurenty. Abyste si zajistili opravdu bohatou úrodu, věnujte čas rozplánování záhonů a kombinaci vhodných sousedů.

Společenské a konkurenční rostliny

Rostliny, kterým se vedle sebe daří a navzájem si svou přítomnosti prospívají, jsou nazývány společenské. Zatímco konkurenční rostliny svádí neustálý boj o přísun živin. Přestože jste během jara a léta udělali vše správně, a některé rostliny vám přesto nechtějí vyrůst, na vině nejspíš bude právě nevhodná společnost. Silnější rostliny veškeré zdroje z půdy vyčerpají a těm slabším nezbyde nic, čím by svůj růst podpořily.

Vytvořte na zahradě biodiverzitu

Biodiverzita může na první pohled vypadat chaoticky a neorganizovaně, přesto je často opak pravdou. Pečlivým promýšlením výsadby a kombinací vhodných rostlin je můžete učinit silnější a odolnější. Okrasné květiny a byliny lze například zasadit přímo mezi některé druhy zeleniny a podpořit tak jejich růst. Navíc může jejich vůně odradit některé škůdce, zatímco květy vábí opylující hmyz. Vaše úroda tak bude mnohem bohatší a chutnější.

Na co si dát pozor

Například rajčata a brambory jsou špatní sousedé, protože podléhají stejným chorobám a přitahují stejné škůdce, takže, můžete v mžiku přijít o celou úrodu. Paprika vám nikdy neporoste, pokud do její těsné blízkosti zasadíte fazole. Hrášek si zase nerozumí s cibulí a hlávkový salát nikdy nesázejte vedle brokolice.

které rostliny nesázet vedle sebe iZdroj fotografie: Depositphotos

Konkurenční rostliny

Vedle okurek se nedoporučuje vysadit kopr, fenykl, šalvěj nebo mátu. Fenykl a brambory mohou ohrozit úrodu rajčat. Paprika vám nebude prospívat mezi kedlubnou a fazolemi a lilek nesnáší přítomnost rajčat a brambor. Hrášek vysaďte dostatečně daleko od cibule a česneku a cuketu zase od bramborového záhonu. Zelí nesnáší přítomnost rajčat nebo jahod a brambory nepěstujte v těsné blízkosti okurek, slunečnic nebo dýně.

A co kukuřice? Ta by neměla sousedit s celerem a řepou. Cibule nesnáší přítomnost hrášku, fazolí a šalvěje a k mrkvi nesázejte kopr a anýz. Pokud budete dodržovat tato jednoduchá pravidla, vaše rostliny porostou silné a zdravé. Odměnou vám za všechnu vaši práci bude opravdu velká a lahodná úroda.

Jak a proč kombinovat rostliny

Podle čeho plánujete rozmístění rostlin vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články