Proč dávat paprikám mléko: Odvděčí se božskou úrodou

Pěstování paprik je poměrně jednoduché. Aby vám však daly opravdu maximální úrodu, musíte jim dopřát ty správné živiny.

Jak podpořit růst sazenic paprik: Ideální teplota v místnosti by měla být 25 stupňů i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Paprika setá, někdy také zvaná roční (to kvůli doslovnému převodu jejího latinského jména Capsicum annuum) tak trochu klame názvem. Neroste totiž pouze jeden rok – naopak, v optimálních podmínkách přežívá i několik let a dokáže vyrůst do opravdu obdivuhodných rozměrů. Na našich zahradách tomu tak sice nebývá, ovšem i tak můžete tuhle skvělou zeleninu perfektně podpořit. Stačí si k ruce vzít mléko, jak radí web NašeZahrada.

Co vědět o paprikách

Mezi běžně pěstované druhy patří Capsicum annuum, Capsicum chinense, Capsicum frutescens, Capsicum baccatum a Capsicum pubescens. Tyto rostliny pocházejí z Ameriky, kde jídelníček tamních obyvatel obohacují již tisíce let. Vyžadují teplé podmínky a jsou citlivé na mráz a extrémní chlad, jak informuje web Zahrada.

Jak na pěstování sazenic paprik: Díky kokosovému substrátu porostou rychleji

Aby sazenice paprik rostly jako splašené: Pomůže popel a listy aloe vera

Nutriční požadavky paprik

Papriky jsou náročné na výživu a k plnému rozvoji svého potenciálu potřebují vyvážený přísun mnoha důležitých látek. Významně jim prospívá především stálý přísun dusíku, fosforu a draslíku, a to společně s dostatečným množstvím hořčíku, vápníku a síry. Velmi jim proto svědčí především kompost nebo dobře uleželý hnůj (více o tomto typu hnojení psali Chalupáři-Zahrádkáři v tomto článku). Pokud si však s těmito hnojivy nevystačíte, zkuste je ještě naboostovat jedním běžně dostupným prostředkem – mlékem.

Žena nalévá mléko do sklenice iZdroj fotografie: Piqsels
Proč dávat paprikám mléko: Odvděčí se vám božskou úrodou.

Nezapomínejte na sílu mléka

Mléko je na zahradě dalším velmi vítaným spojencem. Obsahuje v sobě totiž různé základní živiny včetně vápníku a dalších stopových prvků, které posilují stonky a podporují vývoj kořenů. Chcete-li ho použít jako tekuté hnojivo, zřeďte ho s vodou v poměru 1:10 a používejte ho k výživě paprik každé tři týdny. Tento režim, pokud se dodržuje až do konce sezóny, může zvýšit produkci plodů a zvýšit odolnost rostlin vůči chorobám. A přitom vás takové hnojivo nestojí skoro nic.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o papriky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články