Proč přidávat sůl k rajčatům: Zvýší jejich sladkost a odežene škůdce

Sůl nebývá na zahradě právě vítaným hostem. Při rozumném použití však může hrát zásadní roli při zlepšování růstu rajčat a kvality plodů.

Jak na velkou úrodu rajčat: Občas pomohou jen ovesné vločky i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Rajčata, oblíbené rostliny zahrad a kuchyní po celém světě, se mohou pochlubit nejen bohatou historií, ale také fascinujícím biologickým profilem. Tyto plody (botanicky řazené mezi bobule) jsou totiž potomky divokých rostlin vyskytujících se v Jižní Americe – ovšem s původním miniaturními plůdky nevalné chuti nemají už prakticky nic společného. Rajčata, která před tisíci lety domestikovali původní obyvatelé And, si totiž od té doby prošla významným vývojem, až se z nich stala rozmanitá škála odrůd, které si dnes můžeme vychutnat.

Botanické vlastnosti a požadavky na růst

Rajčatům se daří v teplých podmínkách s dostatkem slunečního světla a ke svému růstu potřebují dobře propustnou půdu bohatou na živiny, jak píše web NašeZahrada. Jejich růst je pak do značné míry ovlivněn prostředím, včetně složení půdy, dostupnosti vody a příjmu živin – to vše může významně ovlivnit výnos i kvalitu plodů.

Sůl zvyšuje sladkost a nasazování plodů

Jednou z nejoceňovanějších vlastností rajčat je jejich sladkost, která je dána přirozenými cukry vznikajícími během zrání plodů, jak uvádí web InStory. Ale málokdo ví, že použití zředěného roztoku soli může zvýšit koncentraci cukrů v plodech, díky čemuž se stanou ještě chutnějšími. „Je to proto, že stres způsobený solí může v rostlině vyvolat hromadění cukrů, aby se udržela rovnováha vody v buňkách,“ říká k tématu pan Jan T. z Velhartic.

Zálivka solí může také stimulovat rostlinu k větší produkci plodů. Úpravou koncentrace minerálních látek v půdě, zejména zvýšením obsahu sodíku a chloridů, které jsou v běžných zahradních půdách obvykle nízké, totiž umí jednoduše podpořit silnější růstovou reakci a lepší vývoj plodů.

7 dní zalévání rajčat tímto odvarem podpoří vývoj silného stonku. Později jim nebude vadit obtěžkání vyvinutými a šťavnatými plody

Sůl jako přírodní odpuzovač škůdců

Kromě role hnojiva může sůl sloužit jako účinný přírodní pesticid. Roztok slané vody efektivně odpudí mnoho běžných zahradních škůdců, kteří rajčata sužují. Mšice nebo třeba slimáci už vás tak nikdy trápit nebudou.

Pokud vaše rajčata neplodí tak, byste si představovali, zkontrolujte schéma hnojení. Možná jste v něm udělali chybu. iZdroj fotografie: Freepik
Přidávání soli do půdy může znít neintuitivně vzhledem k nepříznivým účinkům nadměrné salinity na většinu rostlin. Rajčatům ale prospívá.

Jak hnojit rajčata solí

Běžně se doporučuje asi jedna polévková lžíce soli na 5 litrů vody. Tento roztok lze poté nastříkat přímo na rostliny rajčat nebo ho použít jako zálivku, a to ideálně brzy ráno nebo pozdě večer, aby se snížilo riziko popálení listů. A docela obyčejná sůl vám může pomoci také s likvidací pařezu na zahradě, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali.

Jak se o svá rajčata staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články