Proč se na okurkových listech objevují žluté skvrny a jak se jich zbavit jednou provždy

                   

Při pěstování okurek je nutné si všímat každé drobné nedokonalosti. Jsou totiž náchylné ke škůdcům a chorobám a je na vás, abyste zakročili včas. Jestliže jsou listy pokryté hnědými, žlutými nebo bílými skvrnami, či zcela vysychají je potřeba okurku ochránit.

První známky problému

Jakmile zpozorujete, že listy usychají nebo jsou nepřirozeně pokryty skvrnami, přestaňte rostlinu zalévat a hnojit. Dejte jí možnost odpočinku na čtyři až pět dnů. Poškozené listy poté důkladně otrhejte. Zjistěte rostlině ideální tepelné podmínky, a následně přistupte k samotné léčbě.

Jak s chorobami bojovat

  • Chemické látky
  • Bio produkty
  • Domácí recepty

Levné a jednoduché řešení

Recept, který si zahradníci radí již po generace. Budete potřebovat mýdlo, jedlou sodu, vodu a prášek do pečiva.

Sodu nejprve rozpusťte v teplé vodě, přidejte mýdlo, a následně promíchejte. Celou směs nalijte do rozprašovače a postříkejte okurkové listy. Nezapomeňte ani na okolní půdu a celý postup opakujte vždy po týdnu, aby choroba neměla šanci znovu propuknout.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Využijte mléčné výrobky

Potřebovat budete mléčný výrobek, mýdlo a lékárenský jód. Mýdlo nastrouhejte najemno na struhadle a rozpusťte v teplém mléce. Nakonec přidejte i jód a celou směsí opět postříkejte listy okurek a okolní půdu. Tento postup opakujte vždy po deseti dnech.

Popel

Smíchejte popel, vlažnou vodu a mýdlo. Nechte tuto směs ležet ladem sedm dní, a nakonec tekutinu vylijte. Budete potřebovat jen zbytek popela, který zůstal na dně. Poprašte jím půdu kolem okurky a aplikujte vždy v případě, že zpozorujete hnědnoucí nebo žloutnoucí listy.

Vezměte si na pomoc zeleninu

Pokud máte doma hořčici, česnek nebo cibuli, rozmixujte je nebo nakrájejte na drobné kousky a smíchejte s vodou. Vodu nakonec sceďte a použijte pro ošetření listů a půdy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články