Proč zkušení zahradníci zalévají kompost kolou? Ozdraví ho to a urychlí kompostovací proces

                   

Kompost patří na každou zahradu milovníka zeleně, který to se svým koníčkem myslí opravdu vážně. Můžeme na něj totiž hodit prakticky jakýkoli odpad a ten se časem promění v užitečnou a výživnou zeminu, která obohatí záhony, nebo dokonce vyživí rostliny pěstované v květináči. Avšak ne vždy se nám kompostování daří tak, jak bychom chtěli. A leckdy stojí za neúspěchem doslova banality.

Jak se správně starat o kompost

Při kompostování je nutné dbát na správný a dostatečný přísun živin, ale také vody a kyslíku. To vše je k úspěšnému kompostování potřeba. Dobrý kompostér musí být poměrně hodně vzdušný a dostatečně vlhký. Ne nadarmo se například v parném létě doporučuje jeho prolití vodou. Pokud je materiál vzdušný jen málo, dojde u něj k hnilobě, protože nebude mít k potřebným kompostovacím procesům dostatek vzduchu.

iZdroj fotografie: Canva

Potřeba je však také uhlík a dusík, jejichž správné poměry jsou důležité pro účinné a rychlé kompostování jakéhokoliv odpadu.

 • Vždy je zapotřebí více uhlíku než dusíku (přibližně v poměru 25 : 1).
 • Myslete na to že tzv. hnědý odpad (větvičky, sláma apod.) obsahuje hodně uhlíku.
 • Zelený odpad je bohatý na dusík a bílkoviny.
 • Zelený odpad by proto měl být vždy důkladně promíchán s hnědým odpadem.

Další tipy pro správné kompostování

Mezi vrstvy hnědé a zelené části kompostu můžeme pro urychlení celého procesu rozprostřít tenkou vrstvu zeminy. Ta zamaskuje nepříjemné pachy a zároveň obsahuje prospěšné organismy, které zpracování urychlují. Postupem času se však kompost díky procesům probíhajícím uvnitř propadá, proto by se měl každé 2 až 3 měsíce velmi důkladně přeházet. Tím ho opět vrátíme do žádoucí podoby a především ho provzdušníme.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Jak dlouho trvá proces kompostování

Čerstvý kompost se při dodržení všech podmínek péče a tvorby vytvoří asi za 3 měsíce. Ovšem pokud chcete ten opravdu vyzrálý, musíte si počkat asi 12 měsíců. Zralý kompost poznáte snadno – je tmavý, leckdy až černohnědý a voní po vlhké půdě. Nesmíte však zapomenout na to, že ne všechen biologický odpad do kompostu patří. Vyhnout byste se měli například tomuto:

 • velké větve stromů,
 • papír (jen omezeně),
 • skořápky z ořechů (jen omezeně),
 • smažené kuchyňské zbytky,
 • olej,
 • tuk a kosti,
 • chemikálie,
 • zbytky vánočních stromků,
 • kaštany a žaludy (jen omezeně)
 • a zbytky jehličnanů (jen omezeně).
iZdroj fotografie: Pxhere
Zdroj fotografie: Pxhere

Jak použít colu na kompost

Někdy však ani tato péče nestačí a proces kompostování se vám zkrátka nebude dařit tak, jak si představujete. A právě tady přichází na řadu zmiňovaná cola. Je v zásadě jedno, zda vsadíte na původní originál, nebo některou z náhražek, nesmí však obsahovat umělá sladidla. Cukr totiž podporuje zdraví prospěšných mikroorganismů, které se v kompostu nachází. Pokud tedy jednou týdně nalijete do kompostu lahev coly, opravdu tím celý proces urychlíte.

Použití coly na zahradě

To však není z této oblasti rozhodně vše. Cola se totiž nehodí jen na kompost – poslouží i jako skvělé hnojivo pro kyselomilné rostliny, jako jsou například borůvky, azalky, okrasné trnky, rododendrony, měsíčky, begonie, klikvy, magnolie, okrasné jehličnany, vřes, hortenzie nebo brusinky. A jako postřik dokáže zahubit i některé škůdce. Byť se hodí především jako první pomoc do chvíle, než si opatříte něco jiného.

iZdroj fotografie: Freepik

Nikdy však nepoužívejte colu neředěnou. Obsahuje kyselinu fosforečnou, která by mohla rostlinám ublížit. Na jeden litr vody použijte jednu sklenici a teprve tímto roztokem své svěřence zalijte. Někteří zahradníci nedají dopustit ani na přihnojování paprik tímto prostředkem nebo na péči o rajčata. Dejte však pozor, aby se tekutina nedostala na listy a plody – vždy ji pečlivě lijte pouze ke kořenům.

Cola jako čistič skvrn

Ovšem tento všestranný nápoj se uplatní i při péči o domácnost. Skvěle se například hodí na olejové skvrny na příjezdové cestě nebo v garáži. Stačí na ně nalít trochu coly, nechat několik hodin odpočívat a poté vyčistit běžným způsobem. A pomůže i na znečištění od propisek. Nejprve na skvrnu nasypte trochu jedlé sody. Poté použijte colu a nechte 5 minut odpočívat. Skvrny z oblečení, koberců i jiných textilií pustí samy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Uplatní se však i při čištění kola. Stačí, když nalijte trochu coly na rezavý rám a poté ho snadno zbavíte nečistot jen za pomoci hadříku. A pokud se potýkáte s usazeninami od oleje, nalijte do pánve malou sklenku coly. Poté ji vraťte zpět na oheň a nechte při nízké teplotě vařit asi hodinu. Poté už stačí vaši pánev umýt jako obvykle a uvidíte, že se veškerá špína uvolní mnohem rychleji a bez námahy.

A k jakým účelům používáte colu v domácnosti vy?

S pomocí coly můžete také zbavit rzi drobné předměty, vyrobte si účinný odrezovač
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články