Proč zkušení zahradníci zavazují listy česneku: Jednoduchá metoda podpoří tvorbu velkých stroužků

Svazování listů česneku patří mezi osvědčené metody, které se postarají o opravdu velkou úrodu. Jednoduchý postup totiž podpoří vývoj.

Pěstování česneku i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Aby vás letošní úroda pozdního česneku opravdu potěšila, měli byste se před sklizní takříkajíc pojistit. Pěstujete-li česnek paličák, pak si u něj dejte pozor na tvorbu květů. Méně poté tvoří stroužky. Pokud však svážete listy do uzlu, nebudete se muset o svou úrodu bát. Získáte zásobu chutné zeleniny, která slouží i jako přírodní antiseptikum.

Co dělat, když česnek netvoří stroužky

Hlavním důvodem, proč se česneku netvoří stroužky, je nesprávná výsadba. Tato rostlina vyžaduje období zimního klidu a aklimatizaci v půdě. Pouze díky tomuto procesu mohou zahrádkáři očekávat sklizeň velkých česnekových hlav. Jarní výsadba je sice také možná, ale výskyt nejrůznějších problémů je u ní bohužel pravděpodobnější.

Pokud je česnek vysazen na jaře, pravděpodobně vytvoří bohaté, aromatické zelené výhonky, ale poskytne pouze malé stroužky, které se navíc rychle kazí. A při velmi pozdní při výsadbě v květnu nemusí česnek začít stroužky vytvářet vůbec a místo toho soustředí svou energii na tvorbu silného stonku. Pro vyvinutí velkých česnekových palic je proto nezbytné vysadit česnek na podzim k přezimování. Ale pokud jste to letos neprovedli správně, můžete to ještě zachránit.

Co dělat, když česnek vytváří květní stvoly

Česnek paličák vytváří květní stvoly zcela přirozeně . Je však důležité tuto fázi nepřehlédnout a stvoly neprodleně odstranit, aby se energie rostliny přesměrovala na tvorbu cibulí a velkých, pevných stroužků Odstraňování stonků je třeba provádět včas pomocí sterilizovaných ostrých nástrojů (nůž, nůžky apod).

Kdy vysazovat česnek iZdroj fotografie: Depositphotos

Zahrádkáři by si také měli zapamatovat tajemství, které zaručuje bohatou úrodu: není třeba odstraňovat všechny stonky. Ponechání dvou až tří květních stvolů na záhonu totiž poslouží jako užitečný ukazatel, který zahradníky informuje o tom, kdy je čas sklízet. Pokud je totiž stvol pevný a rovný, znamená to, že je cibule již plně zformovaná a připravená ke sklizni.

Kdy svázat listy česneku do uzlu?

Aby se veškerá energie rostliny soustředila na vývoj palice, je třeba přibližně 7 až 14 dní před sklizní svázat listy česneku do uzlu. Správné provedení tohoto postupu je nezbytné, aby nedošlo k poškození rostlin.

  • Listy nesvazujte příliš pevně, nechte jim prostor pro růst a zrání.
  • Dvojitý uzel používejte pouze v případě, že jsou listy příliš dlouhé.
  • Vyvarujte se poškození nebo zlomení listů během procesu vázání, protože to může bránit tvorbě cibulí.
Jednoduchá metoda zavazování listů česneku podpoří tvorbu velkých stroužků iZdroj fotografie: Pixabay

Správné vázání česneku k sušení

Po sklizni česneku je třeba ho rozprostřít v jedné vrstvě na zem a nechat 3 až 4 hodiny schnout. Po částečném usušení je možné listy splést do copů a zavěsit je v chladné a tmavé místnosti. Tato metoda usnadňuje správné sušení a zajišťuje dlouhou životnost česneku během skladování.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při pěstování česneku?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články