Bez řezu to u angreštu prostě nepůjde. Pokud ho právě teď provedete správně, budete se moci těšit na opravdu maximální úrodu.
Řada zahradníků dává přednost pěstování stromkovým odrůdám angreštu. Zabírají méně místa, takže se hodí i do menších zahrad a půda pod nimi je přístupnější a lépe se pleje. O jejich korunu se však musíte starat a udržovat ji vzdušnou.
Jak na řez angreštu
To znamená, že musíte jako první vždy prořezat všechny větve, které se kříží nebo směřují do středu koruny. Dále budou na řadě ty viditelně nemocné nebo slabé. Následně dotvarujte angrešt tak, jak potřebuje.
Na závěr si nechte jeho finální zkrácení – zhruba o třetinu to obvykle stačí (mladší větve můžete i víc, pokud je to třeba). Budete tak mít jistotu, že na jaře bez potíží obrazí a dá vám mnohem větší úrodu, než jste čekali. „Správný řez je nezbytný pro udržení zdravých keřů angreštu. Pomáhá ho nejen tvarovat a podporovat růst, ale také zlepšuje cirkulaci vzduchu, což snižuje riziko houbových chorob,“ podotýká zahradník Milan K. z Hořic.
Co ještě stihnout na podzim
Nezapomeňte ani na pravidelné hnojení, které keře připraví na nadcházející zimu. Mělo by být bohaté na draslík a fosfor, sáhněte tedy po superfosfátu a síranu draselném. „Vyhněte se draselné soli, chlór v ní obsažený by mohl keřům uškodit“, upozorňuje ve své knize Miroslav Kalina. Minerální hnojiva můžete nahradit dřevěným popelem – pod každý keř nasypte 100 gramů popela a promíchejte s vrchní vrstvou půdy.
Užitečný je také vyzrálý kompost. Podzimní měsíce jsou také vhodnou dobou nejen na řez a hnojení, ale i na výsadbu angreštu a jiných ovocných keřů a stromů, jak jsme v redakci Chalupáři-Zahrádkáři také psali. „A nezapomeňte ani na zálivku. Angrešt potřebuje stálou vláhu, zejména v době, kdy plody nasazují a rostou. Dbejte na to, aby půda zůstávala vlhká, ale ne přemokřená. A to platí i v zimě – v bezmrazých dnech své stromky a keře zalijte, vyplatí se to,“ dodává ještě pár dobrých rad na závěr pan Milan.