Víte, jak na prořezávání šlahounů na jahodníku? A je to vůbec třeba? Rozklíčujte jednu ze zahrádkářských záhad

                   

Množení jahodníku za pomoci šlahounů, na nichž vyrůstají dceřiné rostlinky, je mezi zahrádkáři velmi dobře známé a využívané. Tyto vlastnosti mají téměř všechny jahody, ovšem na našich zahradách je nejčastější pěstovaná kulturní forma alias jahodník velkoplodý (Fragaria ananassa). Jak je to s odstřiháváním šlahounů v jeho případě?

Zastřihnutí šlahounů zajistí velkou úrodu

Pokud je vaším cílem opravdu bohatá sklizeň s velkými plody, pak by měly být všechny šlahouny jahod opravdu nemilosrdně odstraňovány nejméně dvakrát za sezónu. Poprvé je k tomuto kroku třeba přistoupit na jaře, tedy na začátku vegetačního období. To je nezbytné k tomu, aby rostlina neplýtvala svou silou na růst vegetativních rozmnožovacích orgánů, a místo toho se soustředila na tvorbu plodů.

Jestliže na jaře tento úkon zanedbáte, jahody vám sice většinou vyrostou, ale budou malé a leckdy i téměř bez chuti. Další odstranění odnoží proveďte po odplození jahod. Nikdy je však neodtrhávejte, ale odstřihávejte je ostrými zahradnickými nůžkami, jinak riskujete vytržení celé rostliny.

Kdy šlahouny na jahodách ponechat

Vzhledem k tomu, že keře jahodníku přibližně každé 3 až 4 roky ztrácí svou plodnost, a je tedy třeba je obměnit, si ty nejsilnější odnože jahodníku v tomto období nechte (a to i za cenu snížené úrody). Odstřihávejte jen šlahouny s rostlinkami, které jsou takříkajíc další v řadě. Jinými slovy – na jedné rostlině ponechte jeden šlahoun s nejsilnější rostlinou a zbytek nemilosrdně odstraňte. Později bude stačit tyto rostlinky zasadit.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Výběr šlahounů se vždy provádí začátkem června. V této době je také vhodné z vybraných mateřských rostlin odstranit květy, aby se mohly soustředit opravdu jen na tvorbu dceřiné zeleně. Dobře je zalévejte a pozorujte je (v případě potřeby je možné mladé rostliny oddělit a pěstovat samostatně v květináči).

Jak si rozmnožit jahody šlahouny

Začátkem srpna se správně zapěstované sazenice jahod dostatečně vyvinou, a mohou tedy být bez potíží přesazeny na nové místo. Pokud jste je zatím ponechali na záhonku, pamatujte si, že 10 až 12 dní před přesazením musíte zcela odstřihnout šlahoun vedoucí k mateřskému keři. Díky tomu poté mladé jahodníky nezažijí takový šok a ujmou se rychleji. Vzdálenost mezi nově vysazenými jahodami by měla být 20 až 25 cm.

Nyní už zbývá nový jahodový záhon pouze dobře zalévat a čas od času vyživit sazenice minerálními hnojivy v nízké koncentraci. Všeobecně je možné sazenice jahodníku sázet na záhon v období od konce července do začátku září. V chladnějších oblastech je však vždy lepší je přesadit dříve, aby mladé jahody dobře zakořenily (a díky tomu také snáze přečkaly zimu).

Jaký názor máte na odstřihávání šlahounů jahodníků vy?

Existuje množství různých druhů jahodníků. Naučte se, jak pěstovat stáleplodící velkoplodé jahody (Fragaria grandiflora)
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články