Ještě je čas: Prořezávání slivoně zvýší letošní úrodu

Přestože si slivoně nepotrpí na tak precizní prořezávání jako jabloně nebo hrušně, nevyplácí se tento krok vynechávat. Za vaši práci vás nakonec čeká sladká odměna.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Abyste na jaře podpořili růst nových výhonků, je potřeba po zimě ovocné stromy zkontrolovat a trochu jim odlehčit. Výsledkem vaší práce by měla být řidší a vzdušnější koruna větví, která poskytne novým výhonkům dostatek místa, živin, světla a vzduchu, aby mohly zdravě a silně růst. Díky tomuto kroku vám bude slivoň v létě plodit velké a šťavnaté plody.

Kdy prořezávat slivoně

Ovocné stromy byste nikdy neměli prořezávat v chladném a vlhkém období, protože tím můžete zvýšit riziko vzniku infekce. Ideální doba je proto zpravidla na jaře. Zaměřte se především na uschlé, poškozené nebo nakažené větve, které musí být bez výjimek odstraněny.

Jak provádět řez ovocných stromů

Existuje několik způsobů, jak tvarovat korunu z větví, z nichž nejlepší a nejosvědčenější je řez do pyramidového tvaru. Takto tvarovaný strom můžete snadno překrýt sítí proti ptákům a ochránit svou úrodu před jejich nálety. Nejlepší čas k této práci nastává v dubnu, kdy jsou venkovní teploty mírné a pro obnovu a zacelení ran přívětivé.

jak prořezávat švestku iZdroj fotografie: Pixabay

Jak ošetřit zanedbané stromy

Pokud se chystáte prořezat dlouhodobě zanedbané slivoně, měli byste si tento proces rozdělit do několika následujících let. Staré větve odstraňujte postupně, abyste strom nepřipravili o zásobárny živin. Snažte se střed koruny udržovat bez výhonků, čímž zajistíte dobré proudění vzduchu a světla mezi jednotlivými větvemi. Počet nových výhonků v příštích letech redukujte a ponechte vždy jeden, maximálně dva silné a zdravé jedince.

Vypořádejte se s nejčastějšími problémy

Švestky jsou poměrně těžké plody, které mohou na větve vyvinout velký nápor a zapříčinit tak jejich lámání. Tomuto problému naštěstí můžete předejít jednoduchými kroky. Zlomené nebo poškozené větve zkraťte tak, aby zůstala pouze zdravá a pevná část. A pokud je třeba, podepřete včas ty velké dřevěnými podpěrami.

Stimulovat spící pupeny můžete tím, že prořežete větve těsně nad nimi. U velkých větví můžete brzy na jaře odstranit část kůry. Takto se rostlina zaměří na zacelení tohoto místa a vyšle k němu více živin i energie. Díky tomu bude větev ve výsledku silnější a odolnější. Vhodným hnojivem pak podpoříte celkové zdraví a metabolismus stromu.

Jak na jarní řez švestky

Jak prořezáváte švestky na jaře vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články