Prosinec na zahradě. Víte, jak pečovat o vaše rostliny, aby zimu přežily bez úhony?

                   

Lidé se v prosinci pečlivě připravují na Vánoce, ale neměli bychom zapomínat ani na naši zahrádku. Právě v prosinci je potřeba myslet na řadu opatření, které zajistí to, aby zimu přežila v nejlepší kondici a na jaře byla zas plná síly. Prosinec je sice obecně vnímán jako doba klidu a spánku na zahradě, ale stále je mnoho věcí, které můžeme z podzimu dokončit či předpřipravit na další rok.

Ochrana před chladem

Máte-li zasazené ozdobné keře, jistě vám doteď dělají radost jejich okrasné plody, které často na větvích vydrží až do ledna.  Stejně tak vám potěšení udělají stálezelené jehličnany, jejichž tvary a barvy nyní v zimě vyniknou ještě víc. Máte-li ale mladé stromky nebo keříky, je nutné myslet na ochranu jejich kmenů před mrazem nebo třeba okusem zvířat. Jinak by mohly vzniknout škody, které se vám už nemusí podařit napravit. Drobnější keře nezapomeňte kompletně překrýt chvojím nebo slámou.

Dostatek vláhy i první sázení

To, že je zima, také neznamená, že vaše dřeviny na zahradě nepotřebují pravidelnou zálivku, obzvláště pokud delší dobu neprší nebo nesněží. Dehydratace hrozí i v zimě, takže na doplnění vody nezapomínejte i nyní. Platí to jak pro opadavé stromy nebo keře, ale neméně vláhy potřebují i jehličnany. Možná by vás také nenapadlo, že už teď můžete začít s výsevem! Jednou z ozdobných květin, jejichž výsev do misek se provádí právě teď, je muškát. Semínka se předpřipravují do misek, ve kterých se pěstují pod tenkou vrstvou zeminy. Mladé rostlinky se později přesazují do kelímků či větších misek. Nemusíte se také bát zasadit nějaká semínka rostlin i ve skleníku. Budete mít náskok před ostatními zahrádkáři.

V neposlední řadě je dobré myslet i a malé obyvatele naší zahrádky, kteří mohou potřebovat naši pomoc. Pokud můžete, připravte na stromy a zídky krmítka pro ptáky či pověste na větve stromů nebo keřů lojové koule, aby si mohli opeření obyvatelé zahrad přijít na své.

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články