První krok k samozásobitelství – využijte i malou zahrádku naplno

                   

Zatímco naši rodiče a prarodiče si možná oddechli, když konečně bylo možné všechny potřebné suroviny získat v obchodech, dnešní generace se opět vrací k pojmu samozásobitelství. Všechny produkty jsou sice k dostání, ale o kvalitě lze dost pochybovat, a tak stále více lidí volí možnost pěstovat si plodiny sami.

I malý kousek půdy postačí

Stoprocentní samozásobitelství nelze samozřejmě na malé zahrádce dosáhnout, ale určitě si můžete vypěstovat sklizeň, která vám minimálně příjemně ozvláštní jídelníček.

Pokud máte zahrádku skutečně malou a na žádné velké pěstování ani není čas, pak vsaďte alespoň na bylinky. Ty jsou nenáročné na váš čas i péči, a přitom mohou snadno nahradit kupované kořenicí přípravky nebo se dají využít k přípravě pomazánek.

Ovoce vypěstujete snadno

Oblíbenou možností je pěstování ovocných stromů, které každoročně plodí chutné ovoce. Na ty nejmenší zahrady lze vysadit ovocné stromy do tvarovaných struktur jako je kordon nebo špalír. Kromě stromů však můžete pěstovat i jiné druhy ovoce. Borůvky chocholičnaté se například skvěle kombinují s ovocným podrostem v podobě jahodníku měsíčního nebo různých druhů brusnic a klikví. Snad v jakémkoliv koutě zahrady se najde kousek místa pro maliník a ostružník, které skutečně nevyžadují mnoho péče.

Zelenina vyžaduje více péče

Trochu složitější je to se zeleninou. Zde už se budete muset trochu zapojit a také mít některé základní znalosti o pěstování. Přesto i s malým místem se dají dělat zázraky. Stačí jen šikovně střídat druhy zeleniny, abyste plochu využili od jara do podzimu. Některé plodiny navíc mohu dobře přežít i pod sněhovou přikrývkou – ideální je například špenát, mangold či kapusta. I na malém kousku půdy se dá vypěstovat keřík rajčat, mrkev, petržel nebo okurky. Samozásobitelství si tím nezaručíte, ale je to rozhodně první krok.

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články