Rajčata budou enormní, v květnu jim stačí dopřát dusíkatá a draslíková hnojiva

Pro dosažení obrovské úrody rajčat, nad níž bude vaše srdce jen plesat, k nim aplikujte právě teď dusík a draslík.

Sklizená červená rajčata i Zdroj fotografie: Living in Monrovia / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
                   

Použití uměle dodávaného dusíku a draslíku je v zemědělství více než běžné. Jsou zdraví nezávadné a přináší spoustu výhod. Přestože se aplikují často zejména na okurky a cukety, lze je podle webu DesateroTváříOsobnosti využít i na jiné plodiny. Kromě fosforu a bóru jsou to totiž právě dusík a draslík, jež jsou pro správný růst rostlin a plodin nesmírně důležité.

Jaro je pro hnojení ideálním časem

Pro dosažení velké úrody rajčat je potřeba aplikovat tyto živiny v několika fázích. První z nich začíná už před zasazením semen. Rozpusťte tedy asi půl šálku hnojiva obsahujícího tyto prvky v hrnku teplé vody a nechte vychladnout. Poté smíchejte se 2 litry studené vody a v roztoku namočte semena rajčat po dobu 12 hodin, jak radí web 2DomácíFarma. Roztok nejen že podporuje klíčení, ale působí proti plísním a ničí choroboplodné zárodky.

7 dní zalévání rajčat tímto odvarem podpoří vývoj silného stonku. Později jim nebude vadit obtěžkání vyvinutými a šťavnatými plody

Následně je potřeba ošetřovat tímto roztokem rostliny ve chvíli, kdy se tvoří květy, a následně když se objeví zárodky plodů. Naposledy pak v době, kdy plodí. Pro větší účinek a hlavně ochranu před plísní a škůdci můžete přidat i 20 kapek jódu a trochu manganistanu draselného. Roztok aplikujte na celou rostlinu ve večerních hodinách a vyberte si suchý den, v němž panuje bezvětří. Vyhnete se tak nechtěnému rozstřiku hnojiva do jiných částí zahrady.

Dusík a draslík vám přinesou úrodu, o které se vám ani nesnilo. Aplikujte ji v několika fázích a nebudete vědět, co s plody. iZdroj fotografie: Freepik
Dusík a draslík vám přinesou úrodu, o které se vám ani nesnilo. Aplikujte ji v několika fázích a nebudete vědět, co s plody

Proč vyživovat rajčata

Nikdy není na škodu vaše rajčata hnojit, ba naopak je to velmi žádoucí a výsledek se dostaví v momentě, kdy začínáte úrodu sklízet. Za hnojiva přitom není nutné utrácet, často si je vyrobíte doma ze zbytků. Pokud tedy nechcete dusík a draslík dodávat uměle, klidně sáhněte po jejich přirozených zdrojích. Mezi ty velmi osvědčené patří podle mých zkušeností například cibulové slupky, kvasnice, kopřivy nebo staré pečivo. A zajímavá je i kyselina boritá, o níž psali více Chalupáři-Zahrádkáři zde.

Jak se o svá rajčata staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články