Zdravá a šťavnatá rajčata zařídí letos hnojení kyselinou boritou

Úroda velkých a šťavnatých rajčat nemusí být vždy samozřejmost. Pokud to však chytíte za ten správný konec, budete překvapeni.

Proti hnilobě rajčat skvěle pomůže obyčejný dusičnan vápenatý i Zdroj fotografie: Dietmar Rabich / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kyselina boritá je u nás sice už nějakou dobu dostupný jen profesionálním zemědělcům, ovšem v minulosti ji šlo pořídit zcela běžně. A dodnes tak řada zahrádkářů najde v zahradních domcích své nebo rodinné zásoby. Pokud k nim také patříte, můžete je využít ke hnojení svých rajčat. Na starých obalech můžete najít i názvy jako boritan nebo kyselina ortoboritá či chemický vzorec je H3BO3. Obvykle je k dostání ve formě bílých krystalů nebo prášku, který se dobře rozpouští ve vodě.

Hnojení rajčat kyselinou boritou

Rajčata se svými zářivými barvami a lahodnou chutí jsou mezi zahradníky a kulinářskými nadšenci velmi oblíbená. Pokud je milujete i vy, pak se letos zaměřte na vylepšení své úrody. Pomoci vám může kyselina boritá – akceleruje růst rajčat, zlepšuje kvalitu plodů a zvyšuje výnosy. Kyselina boritá totiž obsahuje bór, základní mikroživinu pro růst rostlin. Bór hraje klíčovou roli v různých fyziologických procesech, včetně buněčného dělení, metabolismu sacharidů a vývoje plodů.

Výhody hnojení rajčat kyselinou boritou

Kyselina boritá pomáhá při tvorbě a posilování buněčných stěn. To vede k robustnějším stonkům a silnějším větvím, což umožňuje rostlinám unést velké zatížení plody bez rizika zhroucení nebo zlomení. Silnější rostliny jsou také lépe vybaveny k tomu, aby odolávaly nepříznivým povětrnostním podmínkám a lepší je i jejich celková odolnost. Pro správné kvetení a násadu plodů v rajčatech je dostatečná hladina bóru také zásadní a vliv má i na chuť, texturu a barvu plodů.

Desítky kilogramů chutných rajčat: Pomůže vám tableta Aspirinu iZdroj fotografie: Depositphotos

Kromě toho bór pomáhá regulovat příjem vápníku v plodech. Tím snižuje výskyt hniloby květů, což je běžná porucha, ovlivňující kvalitu rajčat. V neposlední řadě pak bór posiluje obranné mechanismy rostlin a činí je odolnějšími vůči chorobám a škůdcům. Posílením imunitního systému pak minimalizuje riziko různých plísňových a bakteriálních infekcí, což v konečném důsledku přispívá ke zdravějším a produktivnějším rajčatům. Podobně působí i velmi oblíbená močovina.

Efektivní aplikace hnojiva s kyselinou boritou

Chcete-li rajčata účinně pohnojit kyselinou boritou, musíte postupovat opatrně. Držte se několika osvědčených kroků. Doporučené dávkování kyseliny borité se liší v závislosti na obsahu bóru v půdě a konkrétním použitém produktu. Obvykle ale na 10 litrů vody stačí jedna vrchovatá lžička.

Jak na opylení rajčat iZdroj fotografie: Depositphotos

Pro optimální výsledky by měla být kyselina boritá aplikována ve specifických fázích růstu rajčat. Ideální načasování je během kvetení nebo nasazování plodů, kdy je poptávka rostliny po bóru nejvyšší. A jak ji aplikovat?

Postřik z kyseliny borité

Rozpusťte doporučené množství prášku kyseliny borité ve vodě. Pomocí rozprašovače naneste roztok rovnoměrně na listy rostlin rajčat, čímž zajistíte plné pokrytí všech zelených částí. Aplikaci provádějte vždy brzy ráno nebo pozdě odpoledne, abyste zabránili spálení listů a maximalizovali absorpci prospěšných prvků rostlinou.

Jak se o svá rajčata staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články