Jak na úspěšné pěstování rajčat ze semínek: Důležité je správné načasování i volba správného souseda

Setí rajčat má svá pravidla, která se vyplatí dodržovat. Vhodná doba výsevu a odpovídající podmínky pro sazeničky jsou polovinou úspěchu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rajčata jsou jedním z nejpopulárnějších druhů zeleniny, které zahrádkáři pěstují. Na českých zahrádkách lze vidět nejrůznější odrůdy, od vysokých tyčkových rajčat až po nižší keříkovité, s plody různých velikostí i barev. Na jaře si sice můžete koupit již hotové sazenice, někteří pěstitelé však nedají dopustit na pěstování vlastních rajčat ze semínek. Právě pro předpěstování sazeniček nastává nejvyšší čas. Které dny jsou pro výsev zeleniny nejvhodnější, radí některým zahrádkářům lunární kalendář.

Rajčata startují už v únoru

Na trhu jsou k dostání semínka nejrůznějších druhů rajčat. Podle toho se liší i doba výsevu. Pozdní vysoké odrůdy můžete vysévat už v druhé polovině února, rané a středně rané v březnu a velmi raná rajčata klidně až v dubnu. Záleží také na tom, zda máte pro sazeničky vhodné podmínky. Nedisponujete-li vytápěným skleníkem nebo vhodným parapetem, raději s výsevem počkejte. Kvůli nedostatku světla by sazeničky byly vytáhlé a slabé. Lunární kalendář uvádí, že letos jsou nejvhodnějšími dny k výsevu následující:

  • únor (14., 16., 18., 24., 26. – 28.)
  • březen (1. – 4., 10., 12., 20., 25., 30. – 31.)
  • duben (8., 12., 13., 22., 26., 28.)

Světlo a teplo je klíčem k úspěchu

Pro výsev rajčat i jiné zeleniny je ideální použít speciální substrát pro výsev. Semínka nedávejte hluboko, jen je zeminou lehce přikryjte. Zkušení zahradníci semínka sází do hloubky odpovídající dvojnásobku velikosti semínka. Substrát udržujte vlhký. Nezalévejte, jen roste vodou z rozprašovače. Rajčata potřebují hlavně teplo. Ideální místo pro sazeničky bude na parapetu jižního nebo východního okna, a klidně nad topením. Pokud nemáte speciální pařníček, alespoň truhlík přikryjte tabulkou skla nebo průhlednou fólií. Jednou denně je odkryjte a sazeničkám vyvětrejte.

Rajčata, sazeničky a plody iZdroj fotografie: Depositphotos

Rajčata potřebují správného souseda

V polovině května, když pominou poslední přízemní mrazíky, můžete rajčata směle přesadit na venkovní záhony (pokud máte skleník, můžete tak učinit i dřív.) Je důležité si naplánovat, kam rajčata vysadíte. Vyžadují slunečné stanoviště, ale to není vše. Rozhodně je nevysazujte na stejný záhon, jako v loňském roce, a ani tam, kde jste pěstovali jinou zeleninu náročnou na živiny. Na prospívání rajčat mají vliv i sousední plodiny. Některé jim mohou uškodit tím, že budou odebírat z půdy živiny, a jiné naopak ochrání rajčata před škůdci nebo podtrhnou chuť plodů.

  • vhodní sousedé: salát, mrkev, petržel, špenát, afrikán, lichořeřišnice, měsíček
  • nevhodní sousedé: ředkvičky, brambory, hrách, fazole, okurka
Jak pěstovat keříčková rajčata

Podle čeho se řídíte při výsevu rajčat?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články