Rekordní plodnost okurek letos zajistí pomoc z lékárny. Ochrání nejen před škůdci a plísněmi

                   

Lahodné a šťavnaté plody okurky seté (Cucumis sativus) patří na našich zahradách k těm nejoblíbenějším. Ovšem plíseň šedá, hniloba kořenů, padlí nebo bakterióza mohou dozrávání plodů ohrozit. A co tedy s nimi? Vezměte si na pomoc jód. Jde o spolehlivé antiseptikum, jež se obvykle používá pro lékařské účely, ovšem jeho skvělé vlastnosti můžeme využít i v zahradě. Navíc je cenově dostupný a nenáročný na aplikaci.

Proč vsadit právě na jód

Možná to nevíte, ale jód je doslova přeplněn mikroelementy. Nemusí tedy působit jen jako antiseptikum, uplatní se i jako hnojení, které skvěle obnovuje a posiluje životaschopnost okurek. Pokud ho začnete používat včas, nemusíte již kupovat žádné další insekticidy a hnojiva. Mezi další prostředky, které lze pro ošetření okurek použít, patří ještě zelená skalice, manganistan draselný, soda, ocet, dehtové mýdlo, kyselina boritá či amoniak.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Základní recept pro ošetření okurek

Máte pocit, že se ve vašem skleníku něco děje? Pozorujete první známky padlí, plísně nebo jiné choroby? Pak rychle zasáhněte. A jak správně na to? Budete potřebovat jeden litr mléka (případně syrovátky), do kterého přidáte polévkovou lžíci pracího mýdla a přibližně třicet kapek jódu. Vše dobře promíchejte a zřeďte v deseti litrech vody. Směs poté přelijte do postřikovače a použijte na okurky každých sedm až deset dní během vegetačního období.

Pokud chcete ošetřovat okurky preventivně, vsaďte jen na samotný jód, a to ve formě jednoprocentního roztoku jodidu sodného, případně i jodidu draselného. Postřik důkladně aplikujte během zamračených dní a nezapomeňte ošetřit i spodní strany listů. Stejný roztok se hodí i na ošetření semen před setím (nechte je namočená asi dvě hodiny) nebo jako prevence pro lilek rajče (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.).

iZdroj fotografie: Freepik

Ošetřete zasažená místa přímo

Ne vždy je však plošná aplikace tím pravým. Leckdy je mnohem lepší zacílit ji přímo na postižené místo stonku okurek. A na co se tedy soustředit? Rozmíchejte jód s vodou v poměru 1:2 a do vzniklého roztoku namočte vatovou štětičku. Poté důkladně ošetřete všechna místa, kde se projevila plíseň nebo jiné onemocnění. Jódový roztok lze díky jeho antiseptickým účinkům použít i jako prevenci ve chvíli, kdy jste okurku nechtěně poškodili. Zabrání infekci.

Když chcete použít jód jen jako hnojení

Salátové okurky i hadovky mají naštěstí nároky na péči víceméně podobné. Potřebují především draslík, dusík a fosfor. Dostatek vhodné výživy zajišťuje jejich perfektní chuť a stará se i o dostatek vitamínu C. A jak používat jód? Vezměte pětilitrový kbelík s dešťovou nebo odstátou vodou a nakapejte do něj trochu jódu. Poté tuto vodu použijte jako běžnou zálivku. Co do úrody tak získáte překvapivé benefity a vaše okurky to jednoznačně ocení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články