Majitelé malinovníku, angreštu nebo rybízu, zpozorněte: Jednoduchý úkon ztrojnásobí úrodu na příští rok, musí se však začít už dnes

Podzimní řez ovocných keřů je opravdu důležitý. Pokud ho provedete správně, znásobíte tím úrodu v další sezóně.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ovocné keře tvoří základ snad každé užitkové zahrady a jsou cenným zdrojem vitamínů a dalších cenných látek. Různé keře však potřebují různou péči. Naučte se řezat své ovocné dřeviny podle druhu a už nikdy si nebudete stýskat nad malou úrodou.

Prořezávání malin na podzim

Běžné (neremontantní) maliny je nejlepší seřezávat ihned po odplození. Keře remontantních nebo pozdně dozrávajících odrůd malin je pak vhodné prořezat právě na podzim. Pamatujte si, že životnost malinových větví je dva roky – výhonky totiž rostou v prvním roce a ve druhém plodí.

Následně je tedy třeba je ořezat. Pokud si nejste jistí stářím výhonů, pamatujte si, že kůra větví u starších výhonku je tmavší než u mladých výhonků. Mimochodem, i nové větve zredukujte a na keři nechte asi 6 až 8 silných výhonků.

Podzimní prořezávání rybízu

Podzimní řez je nejlepší udělat, když váš keř shodí listy a vstoupí do období klidu. Myslete na to, že černý rybíz plodí na starých i nových výhonech, ale jak větve stárnou, plodnost se snižuje. Na rostlině byste tedy měli ponechat jen 7 až 10 silných větví. Výhonky sestřihněte na délku 4 až 5 pupenů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Červený a bílý rybíz pak plodí především na starých větvích. Při vytváření plodného keře je proto nutné na něm každý rok ponechat 2 až 3 mladé výhonky, a to bez zkracování – zbytek odstraňte. A nezapomeňte ani na suché, nemocné, křivé nebo nalomené větve.

Prořezávání angreštu na podzim

Dobře pěstovaný angrešt má tu vlastnost, že rychle roste jak do výšky, tak i do šířky. Prořezávání je tedy vhodné provádět každý rok po opadu listů. Řez zahrnuje především odstraňování suchých a starých větví, a také těch, které míří do středu koruny. Na mladém keři vyberte pět nejsilnějších větví a zkraťte je na délku 20 až 25 cm, u starších stromků je seřízněte na druhý nebo třetí silný pupen.

Kdy stříhat ostružiny na podzim

Jakmile ostružiny odplodí, je vhodné je seříznout. Vzhledem k tomu, že ostružiník je blízkým příbuzným maliníku, tak plodí na dvouletých větvích. Z mladých výhonků je tedy vhodné ponechat 6 až 8 nejrozvinutějších a zbytek odstranit. Stejně jako všechny nemocné, křivé a dvouleté výhony, které již odplodily. Zbývající výhony seřízněte o 10 až 15, aby se stimuloval vývoj postranních pupenů a zvýšil se výnos.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Prořezávání borůvek na podzim

Borůvka nejvíce plodí na výhonech předchozího roku. V prvních letech se ovšem nestříhají vůbec. Na první řez je čas až ve třetím roce po výsadbě. Tehdy se odstraňují větve rostoucí nízko nad zemí a všechny, které míří do středu koruny. Podle potřeby je také možné zkrátit délku. Keře starší patnácti let se musí sestřihnout radikálně, a to nejlépe ve výšce 20 cm od země, aby se keř omladil a v následující sezóně se zvýšil jeho výnos.

Pokud potřebujete poradit s ošetřováním ovocných stromů a keřů? Projděte si jednoduše jejich řez krok za krokem

Jak pečujete o ovocnou zahradu na podzim?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články