Rybíz bude enormně velký, chce to jen aplikovat chlorid měďnatý

Aby váš rybíz plodil perfektně i letos, je třeba mu na jaře dodat ty správné živiny, vodu a samozřejmě ho prořezat.

i Zdroj fotografie: George Chernilevsky / Creative Commons / CC BY-SA
                   

S příchodem jara se zahrádkářům naskýtá příležitost zajistit si bohatou úrodu rybízu pro příští rok. Vyživením rybízu roztokem vápníku a postřikem chloridem měďnatým můžete připravit půdu pro bohatou úrodu a zvýšit odolnost rostliny vůči aktuálnímu nespolehlivému počasí. Při této příležitosti však rozhodně nesmíte zapomenout ani na správnou zálivku.

Význam jarního přihnojování

Jarní přihnojování je podle magazínu ZahradaWeb zásadním aspektem zahradničení. Poskytování správných živin a péče v tomto období může významně ovlivnit růst, vývoj a produkci plodů v následujícím roce. Mezi těmito živinami zaujímá významné místo vápník, který hraje klíčovou roli při tvorbě kořenového systému rostliny a podporuje její schopnost nést bohatou úrodu.

Úloha vápníku ve výživě rybízu

Vápník je pro rybíz životně důležitou makroživinou,“ vysvětluje zahradník Petr. K. z Přelouče. Podporuje vývoj silného kořenového systému, který je nezbytný pro účinnou absorpci živin a příjem vody. Kromě toho vápník přispívá k přenosu dalších živin v rostlině, čímž podporuje celkový růst a zdraví,“ doplňuje.

Množení keřů rybízu

Rybíz poroste jedna báseň, stačí pod něj vložit slupky od melounu

Korekce kyselosti půdy pomocí vápníku

Použití vápníku ve formě vápna má zásadní význam zejména pro úpravu kyselosti půdy. Rybízu se podle mých zkušeností daří v půdě s hodnotou pH přibližně 5,5. Pokud je půda příliš kyselá, rostlina může mít problémy s asimilací dalších důležitých živin, což může vést ke snížení produkce ovoce. Aplikace vápna slouží k neutralizaci pH půdy a vytváří příznivější prostředí pro růst rybízu. Pro každý rybí si tak připravte 4 kýbly vody s jednou lžíci vápna v každém z nich. Tím své keře zároveň vyživíte i důkladně hydratujete.

Chlorid měďnatý jako fungicidní

A pozor si musíte dát i na ochranu rybízu před chorobami. Proto si připravte 5% roztok chloridu měďnatého a ten použijte jako postřik. Dbejte na to, aby bylo nejméně dva dny po aplikaci suché počasí – v opačném případě byste totiž vše museli zopakovat.

Hnojení rybízu škrobem ho může pomoci správně nastartovat iZdroj fotografie: Piqsels
Pokud chcete, aby váš rybíz plodil příští rok opravdu maximálně, pak mu musíte právě teď dodat ty správné živiny v optimálním množství

Nezapomeňte na správný řez

Po zimě rovněž dbejte na správný řez, jak radí web iReceptář. Odstraňte všechny nemocné a poškozené větve a korunu provzdušněte (zbavte se všech větví, které směřují dovnitř nebo se kříží). Nakonec všechny výhony zkraťte o třetin a ty starší 4 let vyřežte úplně. Více o tom tématu psali Chalupáři-Zahrádkáři zde.

Jak se o svůj rybíz staráte na jaře vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články