Rybíz bude plodit mnohem více, v květnu ho nakopnou bramborové slupky

Rybíz toho ke své spokojenosti příliš nepotřebuje. Naopak – pokud mu dopřejete slupky z brambor, odvděčí se vám.

Pokud si chcete v příštím roce pojistit opravdu bohatou úrodu ovocných keřů a stromů, měli byste jim právě teď dopřát správnou výživu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rybíz je oblíbený především pro svou lahodnou chuť a výživové hodnoty. Abyste si však pojistili jeho bohatou úrodu, nemusíte sahat po umělých hnojivech. Naopak – skvěle mu pomůže odpad, který by nejspíš jinak skončil na kompostu, jak uvádí web NašeZahrada.

Výživové výhody bramborových slupek pro rybíz

Bramborové slupky jsou bohatým zdrojem klíčových minerálních látek, jako je draslík a fosfor, které jsou pro zdravý růst rostlin nezbytné. Rozhodně je doporučuji vzít na milost a znovu využít k výživě ovocných keřů. A jaké živiny v nich najdete?

  • Draslík: Pomáhá regulovat pohyb vody a živin v rostlinných buňkách, což je zásadní pro zdravý růst a odolnost vůči suchu.
  • Fosfor: Podporuje vývoj kořenů a zvyšuje produkci květů a plodů.
  • Dusík: Je nezbytný pro růst listů, které jsou důležité pro fotosyntézu.

Chcete-li zdvojnásobit úrodu rybízu a malin v následující sezóně, dodržte všechna pravidla podzimní výsadby

Jak používat bramborové slupky na zahradě

Čerstvé nebo sušené bramborové slupky rozprostřete přímo kolem rybízových keřů, jak radí web 2DomácíFarma. Dbejte na to, aby nebyly naskládány ke stonkům, aby se zabránilo hromadění vlhkosti, která by mohla vést k hnilobě. A vyzkoušet můžete i další šikovné tipy pro zvýšení plodnosti svých oblíbených dřevin.

  • Kompost: Smícháním bramborových slupek s kompostem obohatíte půdu o širší škálu živin.
  • Kostní moučka: Přidání kostní moučky dodá další fosfor a vápník, které jsou vynikající pro vývoj kořenů a plodů. Více o ní psali Chalupáři-Zahrádkáři zde.
  • Čaj z vermikompostu: Použití tekutiny z vermikompostu neboli žížalího čaje zvyšuje mikrobiální aktivitu v půdě a dále napomáhá vstřebávání živin. Tenhle způsob jsem si oblíbila já.
Aby rybíz plodil jako o život, musíte mu dopřát tu správnou výživu. Pomůže vám i docela obyčejný odpad z domácnosti. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby rybíz plodil jako o život, musíte mu dopřát tu správnou výživu. Pomůže vám i docela obyčejný odpad z domácnosti

Tipy pro aplikaci

Bramborové slupky dodejte svým dřevinám brzy na jaře, když rybíz začíná růst, a pak znovu v polovině sezóny, abyste rostliny připravili na vysokou produkci ovoce.Po jejich aplikaci plochu důkladně zalijte. To pomáhá integrovat živiny do půdy a zpřístupnit je kořenům,“ dodává ještě zahradnice Věra K. z Blovic, která už dříve do redakce Chalupáři-Zahrádkáři poslala třeba svůj osvědčený a přitom velmi jednoduchý návod na pěstování pokojových rostlin.

Jak používat jako hnojivo kávovou sedlinu – další odpad z domácnosti

Jakými hnojivy vyživujete své bobuloviny vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články