Rybíz bude plodit ostošest, v listopadu ho nakrmte kompostem

Kompost obsahuje celou řadu prospěšných živin, které užitkové dřeviny přímo milují – a ani rybíz není žádnou výjimkou.

Úroda rybízu bude v příští sezóně o dost větší, stačí vsadit na řez i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Podzim je pro zahrádkáře rušným obdobím, kdy pilně připravují své zahrady na nadcházející zimu. A stranou rozhodně nesmí zůstat ani černý rybíz – velmi prospěšné a chutné ovoce, které vyžaduje pravidelnou péči, aby byla zajištěna jeho bohatá úroda.

Organický kompost pro rybíz

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak rybízovým keřům poskytnout výživu, je podle magazínu iReceptář kompost nebo dobře uleželý hnůj. Tato organická hnojiva jsou bohatá na živiny nezbytné pro růst a vitalitu rostlin. „Kompost nebo hnůj rozprostřete kolem základny keřů černého rybízu ve vzdálenosti asi 15 až 20 cm od kmene. Zajistěte, aby byl zapracován do půdy do hloubky 10 až 15 cm,“ radí náš čtenář Radek P. z Pece pod Sněžkou. Výhody kompostu pro černý rybíz jsou následující:

  • Kompost je pro plodící rostliny, včetně černého rybízu, velmi prospěšný po celý rok, jak informuje portál Dům a Zahrada.
  • Při výsadbě sazenic černého rybízu je výhodné přidat přibližně 15 litrů kompostu na metr čtvereční.
  • Později postačí k výživě množství 2 až 3 litry na metr čtvereční.
  • Doporučuje se aplikovat kompost alespoň jednou ročně, nejlépe na jaře nebo kdykoli během vegetačního období.

Minerální hnojiva také pomáhají

Na podzim používejte pouze hnojiva obsahující dusík, fosfor a draslík. Dusík podporuje růst a vývoj listů, fosfor napomáhá zdraví kořenového systému, zatímco draslík zvyšuje odolnost rostliny proti zimním chorobám. Pro dosažení optimálních výsledků dodržujte pokyny k dávkování uvedené na obalu hnojiva. Je to opravdu důležité.

Čas přilít k rybízu horkou vodu: Sbohem všem zazimovaným škůdcům a choroboplodným zárodkům

Zelené hnojení také pomůže

Zvažte také zapravení zeleného hnojiva, které jednoduchým způsobem podpoří úrodnost půdy v bezprostředním okolí černého rybízu. Výsev luštěnin nebo třeba vojtěšky (ta se osvědčuje mně) kolem keřů pomáhá obohatit půdu o dusík, což prospívá celkovému zdraví rostlin.

Černý rybíz - plody iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud si chcete pojistit plodnost svých rybízových keřů i během příštího roku, musíte je právě teď správně vyživit – pomůže vám kompost

Dostatečná zálivka je nezbytností

Černý rybíz vyžaduje během listopadu také dostatek vláhy. Keře proto zalévejte jednou za 10 až 14 dní, abyste zajistili jejich hydrataci po celou dobu vegetačního klidu. Opravdu se to vyplatí. A pokud mu chcete pomoci ještě více, použijte slupky od melounů nebo třeba dřevěný popel – i to jsme v redakci Chalupáři-Zahrádkáři vyzkoušeli.

Řez červeného, bílého a růžového rybízu od výsadby do plné plodnosti

Jak se staráte o rybíz na podzim vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články