Rybíz poroste jedna báseň, postačí lžíce škrobu

Bramborový škrob v sobě skrývá množství cenných látek – skvěle s jeho pomocí vyživíte například oblíbené rybízové keře.

Krásná úroda rybízu 2023 i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bramborový škrob není jen obyčejné zahušťovadlo používané při vaření; je také plný živin, které rostlinám velmi prospívají. Obsahuje například draslík, který je nezbytný pro jejich růst, pomáhá s regulací vody, aktivací enzymů a celkovým zdravím, jak uvádí web NašeZahrada.

Jak používat bramborový škrob pro rybíz:

Vmíchejte asi 100 g bramborového škrobu na jeden keř rybízu do půdy kolem kořenů. Po aplikaci rostliny vydatně zalijte, aby se škrob lépe integroval do půdy a zpřístupnil kořenům živiny. Jen na škrob však sázet nemusíte, podle webu 2DomácíFarma  mají stejný efekt i syrové bramborové slupky. Na každý keř budete podle velikosti potřebovat 2 až 3 hrsti.

Plodnost rybízu maximalizujete trikem s medem. Zajistí až desetkrát větší úrodu

Bramborové slupky jako jarní doplněk živin

Bramborové slupky obsahují draslík, fosfor a dusík, které jsou důležité pro zdravý růst rostlin. Jejich použitím se také snižuje množství kuchyňského odpadu (a já oceňuji, že za takové hnojivo vlastně nezaplatíte vůbec nic). Slupky stačí jednoduše rozházet kolem keřů nebo je použít jako mulč. Jak se budou rozkládat, dodají vašemu ovoci tolik potřebné živiny. A během sezóny je klidně můžete několikrát doplnit, rybízu tím rozhodně neuškodíte.

Kostní moučka se také hodí

Ale použít můžete i další přírodní prostředky, například kostní moučka je vynikajícím zdrojem fosforu a vápníku, které jsou nezbytné pro vývoj silných plodů a pevnou strukturu rostlin. Navíc se v půdě rozkládá postupně a poskytuje stálý přísun živin.

Jak na množení rybízu za pomoci obyčejného plastového kelímku iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud chcete, aby vám letos rybíz zaplodil opravdu bohatě, musíte mu dodat ty správné živiny. Pomůže vám například škrob

„Pro maximální efekt aplikujte kostní moučku koncem léta, abyste rostliny připravili na růst v příštím roce,“ radí zahradník Milan T. Z Bystřice pod Hostýnem. Kolem každého keře rybízu aplikujte 10 až 15 polévkových lžic a zapracujte ji do půdy, aby svým pachem nelákala zvířata. Nakonec rybíz důkladně zalijte, abyste napomohli vstřebávání živin.“ Podrobněji už o tomto hnojivu psali Chalupáři-Zahrádkáři v tomto článku.

Jak správně provádět řez černého rybízu

Jaké jsou vaše tipy při péči o rybíz?

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články