Rybíz se bude sbírat po kýblech: Jen dvě lžíce škrobu pod keř

Bramborový škrob není skvělý jen v kuchyni. Naopak – výborně vám může pomoci i při péči o zahradu. Ocení ho kupříkladu rybíz.

Rybíz se bude sbírat po kýblech: Stačí jen dvě lžíce škrobu pod keř i Zdroj fotografie: Kmtextor / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0
                   

Bramborový škrob je více než jen zahušťovadlo používané při vaření; je to zdroj energie, který může výrazně podpořit růst a plodnost rybízových keřů, jak uvádí web NašeZahrada. Při aplikaci do půdy může pomoci zlepšit strukturu půdy a zadržování vlhkosti a jako bonus také nabídnout trvalé uvolňování živin, po kterých rybíz právě v tomto období opravdu touží.

Jak aplikovat bramborový škrob

Odměřte asi dvě polévkové lžíce (nebo přibližně 30 g) bramborového škrobu na jeden rybízový keř. Škrob jemně zapracujte do půdy kolem základny každého keře a dávejte pozor, abyste nenarušili kořeny. Po aplikaci škrobu nakonec svůj rybíz vydatně zalijte. To napomáhá integraci škrobu do půdy a aktivuje jeho prospěšné účinky.

Banán a šikovná kyselina odežene všechny mravence ze zahrady

Kombinace banánových slupek a kyseliny borité odežene všechny mravence ze zahrady

Kouzlo bramborových slupek

Nechcete utrácet za škrob? Pak si místo něj vezměte bramborové slupky, jak radí web 2DomácíFarma. Jsou totiž plné důležitých minerálů, jako je draslík a hořčík, které jsou pro zdravý růst ovocných keřů klíčové. Při rozkladu slupek se poté tyto živiny pomalu uvolňují do půdy a poskytují stálý zdroj živin, který podporuje růst velkých a sladkých bobulí.

A jejich aplikace? Opravdu jednoduchá. Já to dělám tak jako moje babička a osvědčilo se mi to náramně. Slupky ze syrových brambor jednoduše rozprostřete kolem keřů rybízu. Pro zvýšení účinku je smíchejte s dalšími organickými přísadami, babi třeba přidávala trochu kompostu, aby to na pohled vypadalo líp. Ale slyšela jsem už i o kostní moučce (více o ní psali i Chalupáři-Zahrádkáři) nebo třeba o zálivce žížalím čajem z vermikompostu. Vlastně se v tomto případě hodí skoro cokoliv.

Pokud chcete, aby váš rybíz plodil příští rok opravdu maximálně, pak mu musíte právě teď dodat ty správné živiny v optimálním množství. iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud chcete, aby váš rybíz plodil příští rok opravdu maximálně, pak mu musíte právě teď dodat ty správné živiny v optimálním množství

Další tipy při péči o rybíz

Kolem keřů rybízu navrstvěte organický mulč, abyste udrželi žádoucí vlhkost a potlačili plevel. To také pomáhá udržovat teplotu půdy a zlepšuje její celkový stav. V období vegetačního klidu pak rybíz vhodně prořežte, abyste podpořili nový růst a lepší cirkulaci vzduchu, což může vést v dalším roce k mnohem větší plodnosti keřů.

Jaké jsou vaše tipy při péči o rybíz?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články