Bylinka jménem saturejka nesmí doma o Vánocích chybět. Pomůže se strávením mastných jídel a nabídne i další benefity

                   

Saturejka zahradní (Satureja hortensis) je bylinka z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae) pocházející ze Středomoří. Nachází uplatnění zejména v gastronomii jakožto součást nejrůznějších kořenicích směsí, jako je např. čubrica nebo provensálské koření. Dále se díky mnoha léčivým účinkům uplatňuje v lidovém léčitelství.

Je velice podobná tymiánu

Bylinka roste ve formě bujně rozvětveného nízkého keříku. Má drobné lístky podlouhlého tvaru a šedozelené barvy. Její květy jsou světle růžové a rostlinu zdobí od července až do prvních mrazíků. Snadno si ji tedy spletete s tymiánem, který je jejím blízkým příbuzným. Vydává však specifickou intenzivní vůni, kterou si drží i po usušení. Díky ní ji během vteřiny poznáte.

iZdroj fotografie: Unsplash

Má neobvyklé léčivé schopnosti

Saturejka je opravdu všestrannou bylinkou, protože:

  • zlepšuje stravitelnost masitých jídel a potravin způsobujících nadýmání (např. luštěniny),
  • můžete ji použít jako náhradu pepře,
  • zvyšuje krevní tlak, což je u bylinek nezvyklé,
  • léčí zánět žaludku a tenkého střeva,
  • pomáhá při průjmech,
  • posiluje organismus
  • a vyhání střevní parazity z těla.

Pomůže i s impotencí

Saturejka má také schopnost vyvolat vzrušení, které odstraňuje frigiditu a impotenci. Je tedy důležitou přísadou nápoje lásky, který si můžete snadno připravit z:

  • natě yzopu (2 díly), máty (2 díly), bazalky (1 díl), třezalky (1 díl), saturejky (5 dílů),
  • listu ořešáku (1 díl)
  • a oddenku vlaštovičníku (1 díl).
iZdroj fotografie: Unsplash

Všechny ingredience nasypte do vámi vybrané nádoby (naplňte přibližně 1/4) a dolijte červeným vínem. Nechte dva týdny louhovat, poté přeceďte. Jeden kalíšek nápoje lásky pijte ráno na lačno po dobu čtrnácti dnů. Pro recept můžete použít jak čerstvé, tak sušené bylinky. První z variant však má větší účinek.

Jde o nenáročnou rostlinu

Pokud chcete využívat saturejku z vlastních zásob, můžete si ji snadno vypěstovat, jelikož je opravdu nenáročná. Postačí jí slunné stanoviště, propustná půda a pravidelná mírná zálivka. Množí se semeny, která vysejete buď přímo na záhon od května do června, nebo do nádoby v jakémkoli termínu. Klíčení nastává přibližně za měsíc od setí.

Používáte saturejku k dochucení vašich pokrmů také, nebo máte v oblibě jinou bylinku?

Další hluchavkovitou bylinkou ze Středomoří je rozmarýn. I on dodá vašim pokrmům tu pravou chuť.
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články