Jak urychlit růst sazenic: Teplá půda a dobré světlo je donutí k růstu cobydup

Neponechávejte letošní úrodu náhodě a zajistěte sazenicím ideální podmínky. Jen tak vzniknou silné a odolné rostliny.

Mladé sazenice i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Jaro se kvapem blíží a není tak překvapením, že je nejvyšší čas myslet na koupi a vysazení semen, i když se léto může zdát ještě daleko. Rostliny potřebují správně povyrůst, aby byly dostatečně silné a zvládly různorodé venkovní podmínky a náročný proces plození. Pomoci jim v tom můžete vy sami. Hýčkejte sazenice a vytvořte jim maximálně vyhovující podmínky, aby dobře rostly a odměnily se vám bohatou úrodou. Jak na to?

Ošetření semen a teplá půda

V prvé řadě si vytyčte, jaké plodiny chcete pěstovat, abyste to nepřehnali jako já a nedarovali poté polovinu sazenic sousedům, protože na ně zkrátka a dobře nemáte dostatek prostoru. Chalupáři-Zahrádkáři už dříve doporučovali namočit semena do peroxidu vodíku, který podpoří klíčivost a zároveň je ochrání před škůdci a nemocemi. Své ale dělá také výběr stanoviště. Mladé rostlinky vyžadují teplé a světlé místo, ideálně tedy parapet. Zajistěte jim co možná nejvíce světla a vyberte místo bez průvanu, které jim nesvědčí.

Chcete silné sazenice rajčat a super úrodu s gigantickými plody? Udělejte na záhoně jednu maličkost

Teplota je pro proces klíčení nezbytným parametrem. „Mezi parapet a květináč se semínky dávám látku jako izolant, zajistím jim tak teplo, případně je obalím do alobalu, aby se půda zahřála“ říká pan Tomáš P. z Mnichovic. Regulujte ale také množství zálivky. Křehké mladé rostliny je vhodné rosit, dokud nemají dostatečnou sílu a vyvinutý kořenový systém. Přemokření vede ke vzniku plísní, které rozhodně nejsou žádoucí.

Zvolte vhodné hnojivo

I sazenice je nutné hnojit. Je to dostatek živin a minerálních látek, které je podporují v růstu. Zajistit jim je můžete přírodní cestou. Web MagazínDoma vyzdvihuje krmení z vody, cibulových slupek a kvalitního dřevěného popelu, který je ochrání před škůdci a posílí je.

Rozkrojená cibule na prkýnku iZdroj fotografie: Piqsels
Cibulové slupky nevyhazujte, vytvoříte z něj výživné hnojivo pro celou zahradu

Zvolit ale můžete i jinou variantu dle webu NašeZahrada, kde doporučují použití kvasnic. Ty se dají použít jak čerstvé, tak sušené a výsledek je výjimečný. Kombinovat lze ale i droždí s dřevěným popelem, jak Chalupáři-Zahrádkáři radili a rozhodně neuděláte chybu.

Jak podporujete růst sazenic vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články