Ultimátní směs pro okurky: Vysněnou úrodu zařídí popel s kvasnicemi

Aby vaše okurky letos plodily opravdu maximálně, musíte je v tomto procesu podpořit. Připravte jim hnojivo z popela a kvasnic.

Ultimátní směs pro maximální úrodu okurek, vše úrodu zařídí popel s kvasnicemi i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Kvasnice a popel mají pověst dokonalé dvojice, která na zahradě vyživí téměř cokoliv. Milují je třeba i oblíbené okurky (okurka setá – Cucumis sativus). Ovšem jakkoli jsou tyto prostředky při péči o zahradu důležité, je vždy třeba to s nimi nepřehánět. Jak tedy nastavit rozumný poměr složek a optimální frekvenci aplikace?

Aplikací kvasinek vše začíná

První aplikace kvasinek by měla být provedena při sázení okurek, a to do týdne poté. Další hnojení by mělo proběhnout během kvetení, a to přibližně měsíc po prvním hnojení kvasnicemi. Poslední aplikaci je pak vhodné naplánovat na období asi jeden měsíc po odkvětu, aby se prodloužilo období plodnosti okurek. A jak připravit výživný roztok?

Pro přípravu roztoku kvasinek rozpusťte 10 g suchých kvasinek a 2 polévkové lžíce cukru v 10 litrech vody. Roztok nechte 3 hodiny vylouhovat, a nakonec jej před aplikací na rostliny okurek zřeďte čistou vodou v poměru 1:6. Po každém použití kvasnic na okurky je však nezbytné záhony zalít roztokem z popela a vody (0,5 litru popela smíchaného s 10 litry vody). A to proto, že kvasinky spotřebovávají z půdy prospěšný draslík – a popel ho do ní zase doplní.

Zralá okurka ke sklizení iZdroj fotografie: Pixabay

Proč používat popel a kvasnice

Použití popela v kombinaci s kvasnicemi přináší okurkám mnohé výhody. Popel je bohatý na základní živiny, jako je draslík a fosfor, které jsou prospěšné pro růst a vývoj rostlin. Roztok popela pomáhá vyrovnávat pH půdy a přispívá k celkovému zdraví rostlin. Ze všeho nejlépe se při hnojení okurek uplatňuje popel ze spáleného březového a lipového dřeva, a dokonce také slunečnicového odpadu. Ale použít samozřejmě můžete úplně jakýkoli.

Na co si dát pozor

Při aplikaci směsi kvasnic a popela na okurky je důležité zajistit jejich rovnoměrné rozložení po celém záhonu. Rostliny důkladně zalévejte a dbejte na to, aby se roztok dostal až ke kořenům. Tím dodáte rostlinám okurek potřebné živiny, podpoříte jejich zdravý růst a zvýšíte jejich schopnost poskytovat bohatou úrodu.

Okurka rostoucí na keři iZdroj fotografie: Piqsels

Časté používání kvasnic může okyselit půdu, proto se doporučuje hnojit okurky kvasnicemi maximálně třikrát za sezónu. Aplikovat ho však může i ve chvíli, kdy rostlinám chybí draslík nebo fosfor. Poznáte to podle jejich vzhledu:

  • Pokud jim chybí draslík nebo hořčík, pak okraje listů zežloutnou a zaschnou.
  • Naopak jasně zelené žilkování ukazuje na nedostatek železa, fosforu nebo manganu

Co ještě potřebují okurky

Vždy však myslete na to, že směs kvasnic a popela určitě není samospásná a nemůže nahradit správnou přípravu půdy a pravidelné zalévání. Stále platí, že pro optimální vývoj okurek je vždy zásadní dobrá kvalita půdy, vhodné sluneční světlo a optimální zálivka. Směs kvasnic a popela funguje spíše jako velmi užitečný doplněk, který naplňuje nutriční potřeby rostlin a maximalizuje jejich potenciál. A využít můžete i cibulové slupky.

Jak se o své okurky staráte vy, aby byly spokojené?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články