Schéma pro nekončící zásobu borůvek: Pěstovat se dají i v květináči

Pokud si chcete užívat lahodných borůvek opravdu od začátku sezóny až po její konec, pak se naučte pár základních bodů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Borůvky jsou nejen chutné, ale také plné zdraví prospěšných látek. Nemusíte je kupovat v obchodech – snadno si je vypěstujete i na zahradě nebo dokonce na balkónu. Pokud to totiž chytíte za ten správný konec, bude se jim dařit i v květináči – a to mnohdy lépe než na záhonku.

Vsaďte na správnou odrůdu borůvek

Při výběru odrůdy borůvky pro pěstování v nádobách zvažte typ, který je vhodný pro malé prostory a pěstování v nádobách. Hledejte zakrslé nebo kompaktní odrůdy speciálně vyšlechtěné pro kontejnerové zahradnictví. Mezi oblíbené možnosti patří „Top Hat“, „Sunshine Blue“ a „Patriot“.

Vyberte si správný květináč

Zvolte nejlépe velký a robustní květináč, který má průměr alespoň 40 cm a dobré drenážní otvory ve spodní části. Borůvky mají mělký kořenový systém, ale stále vyžadují dostatek prostoru pro růst a správný odvod vody. Vždy také volte květináč z odolného materiálu, jako je terakota nebo plast.

Správná zemina a pH

Borůvkám se daří v dobře propustné kyselé půdě. Připravte si proto směs, která se skládá z rašeliny, borové kůry a perlitu. Tato zemina zajišťuje borůvkám dobrou drenáž a zároveň zadržuje vlhkost. Borůvky vyžadují kyselou půdu s rozsahem pH 4,5 až 5,5. Pravidelně testujte pH půdy a v případě potřeby proveďte úpravy pomocí organických půdních prostředků nebo vsaďte na ocet či kyselinu citronovou.

Proč využívat vodu po těstovinách iZdroj fotografie: Depositphotos

Borůvky – výsadba a péče

Na dno květináče položte vrstvu štěrku nebo rozbitých keramických střepů, abyste zlepšili drenáž. Naplňte květináč připravenou směsí půdy a ponechte dostatek místa pro kořeny. Borůvkový keř zasaďte do stejné hloubky, v jaké byl v původní nádobě. Po výsadbě důkladně zalévejte a udržujte stálou úroveň vlhkosti. Borůvky preferují vlhkou, ale ne přemokřenou půdu.

Sluneční světlo a teplota

Umístěte květináč na místo, kde je plné slunce alespoň 6 až 8 hodin denně. Borůvky vyžadují dostatek slunečního světla, aby produkovaly mnoho plodů. Chraňte také své rostliny před extrémním horkem a chladem přemístěním květináče do chráněného prostoru nebo poskytnutím stínu během horkých letních dnů.

Nejlepší hnojivo pro borůvky iZdroj fotografie: Pixabay

Prořezávání a hnojení borůvek

Každý rok své keře prořežte, abyste podpořili zdravý růst a udrželi jejich žádoucí velikost. Vždy také odstraňte mrtvé nebo poškozené větve a provzdušněte přeplněné oblasti. Borůvkám prospívá pravidelné hnojení organickým hnojivem s pomalým uvolňováním (volte to, určené pro kyselomilné rostliny).

Opylení aneb poslední dobrá rada

Borůvky jsou samosprašné, ale křížové opylení může zvýšit výnos. Pokud je to možné, pěstujte dvě různé odrůdy borůvek v samostatných květináčích a umístěte je blízko sebe, abyste zvýšili šanci na opylení a tím také produkci ovoce.

Jaké druhy ovoce pěstujete na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články