Okurky se zastavily v růstu? Nutně potřebují vyživit tímto babským hnojivem, 1 lžička vystačí i na velký keř

                   

Okurky je možné vyživovat celou řadou způsobů. Nejlepší je však vždy sáhnout po těch z přírody. Pokud si nejste jistí, jak namíchat hnojivo z kvasnic nebo nemáte příliš důvěru k jódu či čpavku, vsaďte na prostředky přímo vycházející z přírodní rašeliny. Určitě neuděláte chybu.

Rašelina pro okurky

Hnojení okurek přímo rašelinou samozřejmě není vhodné. Příliš by totiž půdu okyselila. Nehodí se ani nejrůznější rašelinové výluhy podomácku vyrobené, protože je u nich opravdu obtížné odhadnout tu správnou koncentraci. Co do kyselosti je někdy doporučované hnojení kávovou sedlinou, ale zde pro změnu vzniká riziko plísní a spolu s nimi i rozvoje nejrůznějších nemocí.

Humát draselný na okurky

Možná jste už slyšeli o hnojivu, nazývaném humát draselný. Co to vlastně je a jak může vaší úrodě prospět? Pro začátek si řekněme, co je to vlastně humát. Jde o přírodní vysokomolekulární, organické látky, nazývané jinak také huminové. V přírodě vznikají poměrně složitým chemickým a mikrobiologickým rozkladem zbytků, jež se obvykle skládají převážně z rostlinné hmoty.

A jak může toto hnojení prospět okurkám? Především zvyšuje intenzitu dýchání rostlin. Podporuje růst jejich buněk, zvyšuje obsah chlorofylu v zelených částech rostliny a velmi pozitivně ovlivňuje příjem a transport živin. Pod jejich taktovkou se také posilují kořeny a celkově přispívají ke zlepšení zdravotního stavu rostlin.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak používat humát draselný na okurky

Obvykle se tento prostředek doporučuje ve formě zálivky, a to v množství přibližně 3 ml na jeden litr zálivky. Ovšem na okurky působí mnohem lépe, pokud ho aplikujete jako postřik. V takovém případě zvolte ředění 1,2 ml na litr vody. To bohatě stačí, protože jinak byste mohli listy nechtěně poškodit. Aplikujte až do skanutí jedenkrát za 14 dní.

Jaká hnojiva pro své rostliny používáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články