Sladké a velké mrkve na dosah ruky: Jen jedno použití kyseliny borité

Aby byla letos sklizená mrkev opravdu sladká a plná chuti a vitamínů, dopřejte jí to správné hnojení. Skvěle se vám odvděčí.

O rekordně velké a sladké mrkve se postará docela obyčejný popel i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pro úspěšnou sklizeň mrkve je důležité včas vyřešit nedostatek živin a zároveň chránit plodinu před škůdci. Ani v jednom případě se však nemusíte uchylovat ke drahé chemii z obchodů. Stačí použít osvědčené domácí řešení, které vás zbaví obou problémů současně.

Příprava směsi pro mrkev

Pro přípravu roztoku vhoďte do kbelíku s vodou o objemu 10 litrů 10 gramů kyseliny borité a špetku manganistanu draselného. Kyselina boritá bude sloužit jako hnojivo a dodá nezbytné živiny, zatímco manganistan draselný zapůsobí jako ochranné opatření proti škůdcům. Tato univerzální směs vám pomůže vypěstovat bohatou a chutnou úrodu mrkve.

Roztok však nikdy neaplikujte k mrkvi přímo. Místo toho ji nejdřív zalijte obyčejnou vodou – jedině tak budete mít jistotu, že se jemné kořínky mrkve nijak nepopálí. Nikdy také nepoužívejte tento roztok častěji než jednou za měsíc. Mohli byste tak svým rostlinám ublížit – nadbytek bóru v půdě totiž může snížit výnos mrkve poměrně zásadně (znemožní jí totiž vstřebávat jiné živiny).

Sladké a velké mrkve na dosah ruky, stačí použít kyselinu boritou iZdroj fotografie: Depositphotos

Na co ještě pamatovat

Při aplikaci roztoku nezapomeňte mrkev důkladně zalít. To pomůže kořenům absorbovat živiny a podpoří jejich růst. Kyselina boritá poskytuje důležité prvky, které přispívají k vývoji sladké a velké mrkve, zatímco manganistan draselný působí jako ochranný prostředek proti půdním škůdcům. Pravidelná aplikace tohoto roztoku podpoří celkový zdravotní stav a produktivitu vašich rostlin a umožní vám těšit se z bohaté úrody lahodné, šťavnaté a křupavé domácí mrkve.

Aby však tato směs fungovala, musíte mrkve zabezpečit i po dalších stránkách. Pro tuto plodinu je důležitý také dostatek slunečního světla a pravidelná zálivka. Roztok kyseliny borité je v tomto případě třeba považovat jen za doplňkové opatření, které podporuje výživové potřeby rostlin a chrání je před škůdci. Sám o sobě však na maximální úrodu mrkve stačit bohužel nebude. Ovšem pomoci vám může také jód – stačí ho správně použít.

Kdy vysévat mrkev na podzim iZdroj fotografie: Depositphotos

Mrkev vyživí i dřevěný popel

Pokud se škůdci problém nemáte a kyselina boritá se u vás doma také nenachází (volně ji už totiž koupit nelze, je třeba používat pouze staré zásoby), pak vsaďte na jiný osvědčený prostředek pro výživu mrkve – dřevěný popel. Ten dodává půdě potřebné živiny, ale také pomáhá zlepšovat její strukturu a zlepšuje u ní schopnost zadržovat vodu. Může také odradit škůdce, jako jsou slimáci a plži a některé druhy hmyzu, kteří nemají rádi zásadité podmínky vytvořené dřevěným popelem.

A jak mrkev popelem hnojit? Je to opravdu jednoduché. Dřevěný popel jemně zapracujte do půdy pomocí zahradních hrábí nebo vidlí. Dobře jej promíchejte, aby se rovnoměrně rozprostřel a promísil s půdou. Pracujte samozřejmě mezi řádky mrkve, abyste svou úrodu nepoškodili. Mrkev poté zalijte a v zálivce pokračujte až do konce sezóny. Dbejte na to, aby půda zůstávala vlhká, ale nikdy nebyla přemokřená. Mezi jednotlivými zálivkami také nenechávejte záhon nikdy zcela vyschnout – i to by totiž mohlo velikost vaší úrody v případě mrkve značně poškodit.

Jak o mrkev v zeleninové zahradě pečujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články