Podzimní příprava malin: Babiččina zlatá rada zařídí úrodu obrovských a sladkých plodů pro příští rok, tajemství se skrývá v přípravě půdy

Prořezávání je důležitou součástí správné péče o malinové keře. Je to nezbytná příprava na zimu i prevence proti nejrůznějším chorobám a škůdcům.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Po ukončení sezóny malin je třeba rostliny řádně vyživit a také správně sestřihnout. V období zrání plodů totiž maliníky vynakládají opravdu velké množství energie a pokud o ně nebude na podzim řádně postaráno, je nepravděpodobné, že byste i v příští sezóně mohli sklízet bohatou sklizeň. Tyto rostliny totiž pupeny na příští rok zakládají koncem léta a začátkem podzimu. Právě v tomto období je tedy musíte vyživit potřebnými stopovými prvky a živinami.

Čím a jak hnojit maliny na podzim

Pro začátek si pamatujte, že před přidáním hnojiv je nutné připravit půdu. Proto odstraňte veškerý plevel a půdu uvolněte. Tím pomůžete lepší asimilaci živin kořenovým systémem rostliny. A než vyberete vhodné hnojivo, vzpomeňte si, čím jste maliny hnojili v předchozích letech. Druh hnojení by se totiž měl každý rok střídat. Pokud tedy byla v minulém roce aplikována například minerální hnojiva, pak byste letos měli maliníky pohnojit naopak organickou hmotou.

Tento postup zabrání přehnojování rostlin. Hlavní výživové složky, které maliny potřebují v tomto období, jsou fosfor a draslík. Pomáhají jim nejen při zakládání pupenů, ale také posilují mrazuvzdorné vlastnosti keřů. Naopak se vyhněte hnojivům obsahujícím dusík. Ta naopak maliny v období přípravy na zimní spánek oslabují. Na jejich aplikaci bude čas na jaře.

Zanedbané maliny si zaslouží popel

Pokud hledáte pro svou malinovou kulturu přírodní životabudič, vyzkoušejte obyčejný dřevěný popel. Jde o přírodní zdroj vápníku, draslíku, manganu, křemíku, chloru a fosforu. A kolik ho použít? Množství by nemělo překročit 50–70 gramů na m².

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další výhodou dřevěného popela je také to, že neobsahuje chlor. To znamená, že ho lze zcela bez potíží použít pro ty plodiny, které jsou na tuto látku citlivé. Kromě malin jde například o:

  • brambory,
  • okurky,
  • cukety,
  • mrkev,
  • zelí,
  • cibuli,
  • jahody.

Jak řezat maliny na podzim

Ostružiník maliník (Rubus idaeus), nazývaný též maliník obecný, z čeledi růžovitých (Rosaceae)‎ však vyžaduje i správný střih. Pro začátek odstraňte všechny poškozené, suché a viditelně výhonky. Řežte je až u kořenů a nenechávejte pahýly. Pokud na keři roste mnoho větví, které si navzájem konkurují, zredukujte jejich počet a nechte na rostlině jen asi 10 silných výhonů. Tím účinně zabráníte zahuštění a oslabení maliníku, k čemuž by došlo v důsledku nedostatku živin.

Je nutné prořezávat vysazený maliník?

Pokud ovšem na podzim maliníky teprve sázíte, měli byste jim věnovat trochu jinou péči. U čerstvě vysazených sazenic se výhony zkrátí pouze na 20 cm (a samozřejmě se odstraní i všechny poškozené a nemocné). Poté je až do příchodu mrazů nutné maliny občas zalévat (a později v bezmrazých dnech také).

Řez maliníku – jak sklízet maliny až 6 měsíců v roce

Jaké jsou vaše osvědčené tipy pro péči o maliník?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články