Správná příprava brambor před zasazením: Ideální je, aby klíčily 6-8 týdnů před výsadbou

Nedovolte, aby vás letos sázení brambor zaskočilo. Naopak, pokud vše vezmete za správný konec, budete mít hotovo včas.

Aby se letos vaše bramborová úroda opravdu povedla, musíte se soustředit už na její začátek. Předkličování je opravdu důležité. i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Uprostřed zimy, když únorový chlad začíná slábnout, zahrádkáři po celém světě provádějí proces starý jako zemědělství samo – přípravu brambor na jarní výsadbu. Tento proces není ani zdaleka všedním úkolem. Naopak. Podává důkaz o zahradníkově zručnosti a trpělivosti.

Pravda o klíčení

Na rozdíl od běžné praxe vyhazování naklíčených brambor kvůli zvýšenému obsahu solaninu – přírodního toxinu, který je činí hořkými a potenciálně škodlivými – proces předklíčení brambor před výsadbou mění pro zapáleného zahrádkáře pravidla hry. Tyto klíčky nejsou totiž v tomto případě známkou zkažených brambor, ale naopak předzvěstí silnější a včasnější úrody, jak potvrzuje i web ProŽeny. Tím, že zahrádkáři nechají brambory klíčit v kontrolovaném prostředí, mohou urychlit proces růstu a zajistit, že plodina získá náskok ještě před zasazením do země.

Výběr šampionů

Prvním krokem této předsadbové přípravy je výběr správných brambor. Ne všechny hlízy jsou si totiž v tomto ohledu rovny. Rozhodně doporučuji vybírat zdravé, nepoškozené brambory, jejichž očka právě začínají klíčit.

5 technik výsadby, které ztrojnásobí výnosnost i na opravdu malé zahradě. Budete litovat, že jste je neznali již před 10 lety

Tyto brambory by měl být robustní, neměly by vykazovat známky hniloby nebo poškození mrazem a v ideálním případě by jejich klíčky neměly být delší než 10 mm. Při tomto výběru totiž nejde jen o zajištění bohaté úrody, ale i o vytvoření linie brambor, které jsou šité na míru jedinečným podmínkám prostředí a kulinářským preferencím zahrádkáře,“ radí zahradník Mirek P. z Rožnova pod Radhoštěm.

Proces naklíčení brambor

Po výběru brambor začíná skutečné kouzlo. Uskladněte je na světlém místě bez mrazu – nejlépe ve vaničkách na vejce nebo dřevěných bednách naplněných směsí písku a kompostu nebo sypké zeminy. Půdu udržujte vlhkou, ale ne přemokřenou, což vytvoří ideální podmínky pro posílení a růst klíčků. A až je budete posléze vysazovat do půdy. Nezapomeňte k nim přidat pořádnou hrst dřevěného popela.

Aby se letos vaše bramborová úroda opravdu povedla, musíte se soustředit už na její začátek. Předkličování je opravdu důležité. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby se letos vaše bramborová úroda opravdu povedla, musíte se soustředit už na její začátek. Předkličování je opravdu důležité

Podle webu NašeZahrada jim totiž poslouží jako skvělé počáteční hnojivo. A to rozhodně není k zahození. A vyzkoušet můžete i správné vrstvení hlíny, jak Chalupáři-Zahrádkáři doporučovali v minulosti. Úrodu může až ztrojnásobit.

Pěstování brambor krok za krokem

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o tuto zeleninu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články