Čím hnojit jabloň: Šťavnatá jablka bez červů zařídí kyselina jantarová

V tomto období jabloně aktivně rostou a vyvíjejí plody, proto je nezbytné jim dodat potřebné živiny. Pomůže kyselina jantarová.

Čím hnojit jabloň: Šťavnatá jablka zařídí kyselina jantarová i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

I když je na sklizeň jablek (a to i těch letních) ještě brzo, neměli byste péči o jejich mateřské stromy zanedbávat, jak radí web ZooVega. Se správným hnojivem totiž dokážete zázraky. Skvěle vám může pomoci málo známá kyselina jantarová.

Úloha kyseliny jantarové při hnojení jabloní

U nás je toto hnojivo zatím téměř neznámé, ovšem na východě se prodává zcela běžně. Nesmíte pro něj však chodit do běžného zahradnictví, ale do lékárny. Jde o jednoduchý doplněk stravy, který dodává tělu důležité živiny. U rostlin pak působí jako booster a posiluje jejich buněčné stěny, díky čemuž lépe odolávají škůdcům. Pro hnojení si připravte roztok rozpuštěním 5 g kyseliny jantarové (pokud seženete jen tu v tabletách, doporučujeme ji nejdřív rozdrtit) v 10 litrech vody.

Tento roztok lze poté aplikovat jako listový postřik. Nejvhodnější dobou pro jeho aplikaci je den bez deště a větru (to proto, aby většina účinných látek neskončila místo na listech jabloně v jejím okolí). Doporučena je také aplikace po déletrvajících deštích, kyselina jantarová totiž jako bonus pomáhá předcházet houbovým chorobám, likviduje škůdce a podporuje celkový zdravotní stav stromu.

Domácí směs živin pro jabloně

Kromě kyseliny jantarové může růst a produktivitu jabloní dále podpořit vytvoření domácí směsi živin z běžně dostupných surovin. Následující recept kombinuje organické a anorganické materiály, které poskytují vyvážený přísun základních živin vašemu sadu po opravdu dlouhou dobu.

  • 1 kilogram dobře uleželého kravského hnoje
  • 2 šálky dřevěného popela
  • 2 polévkové lžíce superfosfátu
  • 2 polévkové lžíce draselné soli
  • 10 litrů vody
Červencové hnojivo pro jabloň zajistí chutná a šťavnatá jablka

Pojistěte si letošní úrodu jablek: Modrá skalice ochrání jabloň a zvýší šanci na dobrou úrodu

Smíchejte hnůj, dřevěný popel, superfosfát a draselnou sůl ve velké nádobě (web iReceptář pro hnojení jabloní doporučuje kupříkladu i kuchyňské zbytky). Přidejte 10 litrů vody a důkladně promíchejte tak, aby vznikl roztok bohatý na živiny. Kolem každé jabloně nalijte přibližně 5 litrů živné směsi. Roztok rovnoměrně rozdělte kolem základny stromu (spíše dále od kmene – tam roste více jemných kořínků, které ho lépe vstřebají) a dejte pozor na to, abyste jej nevylili celý na jedno místo.

Abyste si mohli příští rok užívat úrodu jablek a hrušek bez jakýchkoli patogenů, musíte se o ně právě teď správně postarat iZdroj fotografie: Freepik
Abyste si mohli užívat úrodu jablek bez jakýchkoli patogenů a škůdců, musíte se o ně právě teď správně postarat

Před aplikací živné směsi se ujistěte, že je strom dobře zavlažen, aby nedošlo ke spálení jemných živných kořenů. To platí u jakéhokoli hnojiva. Už jsem mockrát radil zákazníkům, kteří spěchali, a spálili si strom,“ radí zahradník Jan K. z Frýdlantu nad Ostravicí.  A skvěle pomoci vám může i stará dobrá modrá skalice, jak už Chalupáři-Zahrádkáři radili.

Čím hnojíte své jabloně vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články