Bohatá úroda angreštu a rybízu aneb jak na správný jarní řez větví

Dříve, než na ovocných keřích vyraší poupata, byste měli staré větve zastřihnout. Rostliny vám za tento krok poděkují a odmění se bohatou a chutnou úrodou.

Které rostliny prořezávat v březnu, aby byla zahrada bujnější i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S příchodem jara mohou práce na zahradě konečně započít. Než se pustíte do nové výsadby, je potřeba postarat se o již vysazené rostliny, keře i vzrostlé stromy. Aby se všechny rostliny mohly v další sezóně dobře vyvíjet, vyžadují některé druhy speciální péči. Větve angreštu a rybízu ostříhejte dříve, než se objeví první poupata. Jen tak si můžete zajistit co největší úrodu.

Ošetřete ovocné keře

V první řadě důkladně keře rybízu a angreštu zkontrolujte. Pokuste se bezpečně a opatrně odstranit veškeré poškozené, vysušené a nemocné větve, aniž byste poškodily ty zdravé. Při stříhání větví byste měli docílit toho, aby se do středu keře dostalo dostatek slunečního svitu. Jedině tak mohou ovocné keře zdravě růst a dobře plodit.

Zbavte se starých větví

Při stříhaní angreštu i rybízů byste neměli zapomínat na staré větve. U černého rybízu jsou to všechny větve starší 4 až 5 let. Větve bílého a červeného rybízu se považují za staré stejně jako větve angreštu až v rozmezí 5 až 7 let. Staré větve na těchto keřích neplodí, naopak zabírají místo a berou živiny mladším výhonkům, které vám mohou přinést výtečnou úrodu, kterou můžete ještě zvětšit pomocí vhodného hnojiva.

Jak na velkou úrodu rybízu iZdroj fotografie: Pixabay

Provzdušněte ovocné keře

Výsledkem stříhání keřů angreštu a rybízu by mělo být 15 až 20 nejsilnějších a nejzdravějších větví. Kořen by měl být hluboce zakořeněný a zdravý. Při celkové kontrole rostliny můžete odhalit i případné větší poškození keře a nemoci, které mohou vaši rostlině zabránit v dalším růstu. Některé poškození rostliny může být konečné a vyplatí se místo nemocného keře vysadit nový.

Průběžné zastřihávání ovocných keřů

Při stříhání rybízů a angreštů byste měli postupovat opatrně a každý rok větve těchto keřů poctivě prostříhat. V prvním roce života ponechte na keři 2 až 4 dobře vyvinuté pupeny výhonků. V druhém roce k větvím z prvního roku ponechte maximálně 3 až 4 nové větve. V dalších letech postupujte ve stejném schématu. Věnujte pozornost rovnoměrnému rozmístění jednotlivých větví, aby si vzájemně nepřekážely. Stříhání větví provádějte vždy pomocí ostrých nůžek, abyste větve nepoškodili. Tato nářadí se vám budou skvěle hodit na začátku každé sezóny.

Jarní řez angreštu

Jak stříháte keře angreštu a rybízu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články